Istorijat

◦ e-mail: zolt.lazar@ff.uns.ac.rs
◦ telefon: 021/485-3910

Akademska karijera
◦ 2017. godine – Izbor u zvanje – redovni profesor, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociologija.
◦ 2006. godine - Doktorat, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociologija.
◦ 1998. godine - Magistratura, Fakultet političkih nauka, Beograd. Oblast: Političke nauke.
◦ 1992. godine - Diploma, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociologija.
◦ 1987. godine - Diploma, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Marksizam.

Učešće na projektima
Rukovodio je projektima i učestvovao u istraživanjima izbeglica, javnog mnenja, multikulturalnosti, etničke distance, publike i kulturnih potreba.

Oblast interesovanja i istraživanja
Bavi se sociološkim istraživanjima kulture, religije, umetnosti i popularne kulture.

Bibliografija
Do sada je objavio 4 monografije, više od 50 naučnih radova u domaćim i stranim časopisima i uredio je nekoliko zbornika.

Reprezentativne reference (u poslednjih 10 godina)

• Lazar, Ž. (2017). Ogledi o okultizmu. Novi Sad: Mediterran publishing.
  • Marinković, D., D. Ristić, Ž. Lazar (2017). Genealogy of the Other and Practices of Spatialization. Synthesis philosophica 64 (2): 433-447.
  • Jovanov, D., Ž. Lazar (2017). Serbian Orthodoxy Between Traditional and Universal Values: Discourse Analysis of the Journal Orthodoxy. Социолошки преглед, LI (1): 135-156.
  • Ristić, D., D. Marinković, Ž. Lazar (2016). Ogledi o regionalnom identitetu. Novi Sad: Mediterran publishing.
  • Lazar, Ž. (2016). Naučni značaj trobrijanske ekspedicije Bronislava Malinovskog. U: B. Malinovski, Zločin i običaji u primitivnom društvu, Novi Sad: Mediterran publishing, str: 133-151.
  • Лазар, Ж., Д. Ристић (2010). Значај националних савета и активизам припадника националних мањина у Аутономној покрајини Војводини. Социолошки преглед, XLIV (4): 567-593.
  • Lazar, Ž. (2009). Vojvodina in Europe – Models of Territorial Identification of the Citizens of Vojvodina. Zeitschrift für Balkanologie, 45 (1): 57-65.
  • Lazar, Ž. (2009). Nastanak masonerije. Novi Sad: Mediterran Publishing.
  • Lazar, Ž. (2008). Značaj primitivne magije. Novi Sad: Mediterran Publishing.
  • Lazar, Ž. (ed.) (2007). Vojvodina Amidst Multiculturality and Regionalization. Novi Sad: Faculty of Philosophy – Department of Sociology, Mediterran Publishing.

Angažovanje u nastavi

• Osnovne akademske studije: Sociologija kulture, Sociologija kulture sa elementima kulturne antropologije, Sociologija religije, Socioantropološke teorije religije,  Popularna kultura i životni stilovi.
  • Master akademske studije: Sociologija interkulturne komunikacije.
  • Doktorske studije: Sociologija identiteta, Sociologija etniciteta.

Ostale relevantne informacije

• Glavni i odgovorni urednik časopisa Sociološki pregled (2009-12).
  • Član (2009-14) i predsednik (2015) Stručnog saveta za društvene i humanističke nauke Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj Vlade AP Vojvodine.
  • Član je Srpskog sociološkog društva i Američke antropološke asocijacije (AAA).
  • Govori, čita i piše mađarski i engleski jezik.