Istorijat

◦ Tel. 021 485 3911
◦ E-mail: srdjan.sljukic@ff.uns.ac.rs

Akademska karijera
◦ 2015. godine - izbor u zvanje – redovni profesor, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociološke nauke.
◦ 2004. godine - Doktorat, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociološke nauke.
◦ 2000. godine - Magistratura, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: sociološke nauke.
◦ 1996. godine - Diploma, Filozofski fakulet, Novi Sad. Oblast: Sociologija.

Oblast interesovanja i istraživanja
Bavi se sociološkim istraživanjima u oblasti Sociologije sela i Sociologije sukoba.

Učešće na projektima
Učestvovao je u više naučno-istraživačkih projekata kao rukovodilac i kao član projektnog tima.

Bibliografija
Do sada je objavio više monografija, samostalno i u koatorstvu, kao i više desetina naučnih radova u domaćim i stranim časopisima i zbornicima.

Reprezentativne reference (u poslednjih 10 godina)

• Сељак и задруга у равници (2009), Нови Сад: Mediterran Publishing.
  • Patterns of Transformation of Old Agricultural Cooperatives in Serbia (2011), тематски зборник Diversity and Inequality in Rural Europe – the Bulgarian Case, Sofia, ALJA Publishers.
  • Мит као судбина (2012), Сремски Карловци: Каирос.
  • Земља и људи (2012, у коауторству са Марицом Шљукић), Нови Сад: Mediteran Publishing.
  • Шљукић Срђан, Шљукић Марица (2013): Глобализација, десуверенизација и мит о изабраности, рад у зборнику Глобализација и десуверенизација/Globalization and Desovereignty, Филозофски факултет Универзитета у Приштини, Косовска Митровица и Институт за упоредно право, Београд.
  • Srđan Šljukić, Marica Šljukić (2014). Reagrarization as one of the consequences of deindustrialization: the case of Serbia. У: Галина Колева и Дона Пикард (прир.) Градът и селото – предизвакателствата на 21 век. София: Омда.
  • Село у социолошком огледалу (2015, у коауторству са Дејаном Јанковићем), Нови Сад: Mediterran Publishing. Награда „Војин Милић“ Српског социолошког друштва за најбољу социолошку књигу у Србији у 2015. години.
  • Шљукић, Срђан (2015). ТЕРИТОРИЈА И КУЛТУРА: КА РАЗУМЕВАЊУ ОДНОСА СУКОБА И ПРОСТОРА. Зборник радова Друтшво и простор. Епистемологија простора. Друштвени простор и културноисторијска значења, стр. 233-242. Нови Сад: Српско социолошко друштво, Институт за упоредно право Београд и Филозофски факултет Нови Сад.
  • Шлюкич М., Шлюкич С., Маринкович Д. Практики трудоустройства рабочих на промышленных предприятиях Сербии // Социологические исследования. 2016. № 2.
  • Шлюкич Срджан, Шлюкич Марица, Мореханова Марина Юрьевна (2016). Трансформация социальной структуры сельского хозяйства Республики Сербия. V Всероссийский социологический конгресс – 2016 „Социология и общество: социальное неравенство и социальная справедливость“, Москва – Екатеринбург 19-21 октября 2016 года.

Angažovanje u nastavi:

• Osnovne akademske studije: Sociologija sela, Sociologija sukoba, Sociologija savremenog srpskog društva, Sociologija obrazovanja.
  • Master akademske studije: Sociologija obrazovanja, Modeli socijalnog preduzetništva.
  • Doktorske studije: Savremeni društveni sukobi.

Ostale relevantne informacije:

• Član uredništva u više socioloških časopisa.
  • Predsednik Srpskog sociološkog društva (2015-2017).
  • Govori, čita i piše engleski jezik.