Istorijat

◦ Tel: 021/485-3908
◦ e-mail: marica.sljukic@ff.uns.ac.rs

Akademska karijera
◦ 2014. godine – Izbor u zvanje – docent, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociologija.
◦ 2014. godine – Doktorat, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociologija.
◦ 2009. godine – Magistratura, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociologija.
◦ 2001. godine - Diploma, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociologija.

Oblast interesovanja i istraživanja
Bavi se sociološkim istraživanjima u oblasti Sociologije rada, Sociologije organizacije i Sociologije sela.

Učešće na projektima
Učestvovala je u više domaćih i međunarodnih naučno-istraživačkih projekata kao član projektnog tima.

Bibliografija
Do sada je objavila dve monografije u koautorstvu, kao i više desetina naučnih radova u domaćim i stranim časopisima i zbornicima.
Reprezentativne reference (u poslednjih 10 godina):

• Шљукић, Срђан и Шљукић, Марица (2012). Земља и људи. Нови Сад: Mediteran Publishing.
  • Шљукић, Марица и Шљукић, Срђан (2013). Образовање и друштвена покретљивост: мит о меритократији и социјални капитал. Теме, година XXXVII, број 2, стр.535-553.
  • Шљукић, Марица и Милошевић, Божо (2013). Организациона култура и њене вредносне претпоставке. Социолошки годишњак, број 8, стр. 55-68.
  • Srđan Šljukić, Marica Šljukić (2014). Reagrarization as one of the consequences of deindustrialization: the case of Serbia. У: Галина Колева и Дона Пикард (прир.) Градът и селото – предизвакателствата на 21 век. София: Омда.
  • Шљукић, Марица (2015). Индустриске организације у Србији: простор за сарадњу и сукобе. У: Milenković, P., Stojšin, S. i Pajvančić-Cizelj, A. (Prip.) Društvo i prostor. Ekonomski, pravni i organizacioni prostor. Novi Sad: Srpsko sociološko društvo: Filozofski fakultet Novi Sad: Institut za uporedno pravo Beograd, str. 363-376.
  • Марица Шљукић и Срђан Шљукић (2015). (Не)усклађеност стручног образовања са актуелним потребама индустрије у Србији. Теме, Vol. XXXIX, No. 3, стр. 715-732.
  • Шлюкич М., Шлюкич С., Маринкович Д. Практики трудоустройства рабочих на промышленных предприятиях Сербии // Социологические исследования. 2016. № 2.
  • Шлюкич Срджан, Шлюкич Марица, Мореханова Марина Юрьевна (2016). Трансформация социальной структуры сельского хозяйства Республики Сербия. V Всероссийский социологический конгресс – 2016 „Социология и общество: социальное неравенство и социальная справедливость“, Москва – Екатеринбург 19-21 октября 2016 года.
  • Шљукић, Марица и Шљукић, Срђан (2016). Особености организационих култура у српској индустрији и пољопривреди. Зборник Матице српске за друштвене науке, Год. LXVII, бр. 159-160 (4/2016), стр. 721-733.
  • Шљукић, Марица (2017). Континуитет проблема у дисконтинуираном развоју српске индустрије. Социолошки преглед, vol. LI, no. 1, стр. 109-134.

Angažovanje u nastavi:

• Osnovne akademske studije: Sociologija rada, Sociologija organizacije, Sociološko istraživanje marketinga, Sociologija slobodnog vremena i sporta (OAS Sociologija); Uvod u sociologiju, Socijalno preduzetništvo (OAS Socijalni rad).
  • Master akademske studije: Sociologija profesija (MAS Sociologija i MAS Socijalni rad); Socijalno preduzetništvo i socijalni rad (MAS Socijalni rad), Modeli socijalnog preduzetništva (MAS Socijalni rad); Socijalni marketing (MAS Sociologija u socijalnoj zaštiti).
  • Doktorske studije: Sociologija preduzetništva (DS Sociologija).

Ostale relevantne informacije:

• Član redakcije časopisa Sociološki pregled.
  • Član Srpskog sociološkog društva.
  • Govori, čita i piše engleski i ruski jezik.