Istorijat

◦ e-mail: risticd@ff.uns.ac.rs
◦ telefon: 021/485 3910

Akademska karijera
◦ 2015. godine – Izbor u zvanje – docent, Filozofski fakultet, Novi Sad, Oblast: Sociologija.
◦ 2015. godine – Doktorat, Filozofski fakultet, Novi Sad Oblast: Sociologija.
◦ 2009. godine – Master, Filozofski fakultet, Novi Sad Oblast: Sociologija.
◦ 2006. godine - Diploma, Filozofski fakultet, Novi Sad Oblast: Sociologija.

Oblasti interesovanja i istraživanja
Bavi se sociološkim istraživanjima znanja, diskursa, ideologije, prostora, medija i digitalne kulture.

Učešće na projektima
Učestvovao je na nekoliko naučno-istraživačkih i stručnih projekata kao član projektnog tima u zemlji i inostranstvu.

Bibliografija
Do sada je objavio jednu samostalnu monografiju pod nazivom Granice diskursa (2018.) i tri monografije u ko-autorstvu: Nacrt za sociologiju ideologije (2014.), Ogledi o regionalnom identitetu (2016.) i Ogledi iz geoepistemologije (2016.). Priredio je u ko-autorstvu nekoliko zbornika radova. Objavljuje naučne radove u domaćim i stranim časopisima.

Reprezentativne reference (u poslednjih 10 godina)

• Dušan Ristić (2018). Granice diskursa. Novi Sad: Mediterran Publishing.
  • Marinković, D. & Ristić, D. (2018). Regional Heterotopia of Central Europe: ‘lost’ identity in the process of deterritorialisation of Europe. Journal of International Relations and Development 21(1): 146-171.
  • Dušan Marinković, Dušan Ristić & Žolt Lazar (2017). Genealogy of the Other and Practices of Spatialization. Synthesis Philosophica 2/64: 433-447.
  • Marinković, D. & Ristić, D. (2016). ‘Foucault’s “Hall of Mirrors”: investigation into geo-epistemology. Geografiska Annaler B: Human Geography, 98(2): 83-96.
  • Marinković, D. & Ristić, D. (2016). The Genealogy of Deritualising the Effects of Ideology in the Public Sphere. Javnost - The Public, 23(3): 221-236.
  • Ristić, D. i Marinković, D. (2016). Prakse, moć, prostor. Sociološki pregled, 49(3): 349-363.
  • Ristić, D. i Marinković, D. (2015). Tijelo i tekst: Genealogija praksi razdvajanja. Filozofska istraživanja 139, 35(3): 389-596.
  • Ristić, D., Pajvančić-Cizelj, A. i Marinković, D. (2014). Mapiranje društvene geografije interneta: značenje, materijalnost, moć, u: Dragan Todorović, Dalibor Petrović, Dragan Prlja (ur.). Internet i društvo. Srpsko sociološko društvo, Filozofski fakultet Niš i Institut za uporedno pravo Beograd. Niš i Beograd, str. 23-40.

Angažovanje u nastavi

• Osnovne akademske studije: Sociologija znanja, Sociologija kulture, Sociologija komunikacija, Sociologija svakodnevice, Sociologija masovne kulture, Uvod u biopolitiku.
  • Master akademske studije: Sociologija interkulturne komunikacije, Postmoderne sociološke teorije.
  • Doktorske studije: Sociologija svakodnevice, Sociologija ideologije, Sociologija moći/znanja, Teorije ljudske interakcije.

Ostale relevantne informacije

• Član je Srpskog sociološkog društva i Evropske sociološke asocijacije.
  • Govori, čita i piše engleski, francuski i nemački jezik.