Istorijat

◦ e-mail: ana.pajvancic@ff.uns.ac.rs
◦ telefon: 021/485-3911

Akademska karijera
◦ 2016. godine – Izbor u zvanje – docent, Filozofski fakultet, Novi Sad. Oblast: Sociologija
◦ 2015. godina - Doktorat, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet. Oblast: Sociologija.
◦ 2009. godina – Master, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet. Oblast: Sociologija.
◦ 2007. godina – Diploma, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet. Oblast: Sociologija.

Oblast interesovanja i istraživanja
Bavi se sociološkim istraživanjima grada, okruženja i roda, kao i temama koje su na preseku ovih disciplina (urbana ekologija, globalne i feminističke urbane studije, održivi urbani razvoj, urbani pokreti i sl).

Učešće na projektima
Učestvovala je na više od 10 naučno-istraživačkih i stručnih projekata kao rukovodilac i/ili član projektnog tima.

Bibliografija
Do sada je objavila dve monografije i više od 50 naučnih radova u domaćim i stranim časopisima.
Reprezentativne reference (u poslednjih 10 godina)

• Tatjana Đurić Kuzmanović, Ana Pajvančić – Cizelj (2018). Economic violence against women: Testimonies from the Women’s Court in Sarajevo. European Journal of Women’s studies. Online first
  •  Ana Pajvančić – Cizelj, Marina Hjuson (2018) Urbanization and urban planning at the European semiperiphery: Unintended gender consequences. Sociologija. Vol. 60. Br. 1: 275-287.
  • Pajvančić – Cizelj, Ana (2017). Globalni urbani procesi: stanja, koncepti i alternative. Novi Sad: Mediterran Publishing.
  • Pajvančić – Cizelj, Ana, Cvjetanović, Vesna (2017). Rodna perspektiva ličnih priča migrantkinja i migranata. Novi Sad: Kuća rodnih znanja i politika.
  • Pajvančić – Cizelj, Ana, Maksimov, Katarina (2016). Sociološki aspekti proučavanja i revitalizacije graditeljskog nasleđa. Sociologija i prostor. 54 (2016) 206 (3): 247-263.
  • Pajvančić – Cizelj, Ana (2016). Reprodukcija rodnih nejednakosti kroz urbano planiranje: primer Novog Sada., u: Nada Sekulić i Marija Radoman (ur.) Feministički forum Filozofskog fakulteta: Izabrani radovi iz studija roda. Beograd: Sociološko udruženje Srbije i Crne Gore, Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu: 64-82.
  • Pajvančić – Cizelj, Ana (2015). Sociologija okruženja između klasične sociološke tradicije i nove ekološke paradigme. Sociološki pregled. 49 (1): 2-24.
  • Pajvančić – Cizelj, Ana (2015). Javni prostori grada kao preduslovi održivog urbanog razvoja: Slučaj novosadskih parkova. Kultura polisa, br.27: 353-365.
  • Baćanović, Višnja, Pajvančić, Ana (2010) Kapaciteti političkih stranaka u Vojvodini za ostvarivanje rodne ravnopravnosti, Zavod za ravnopravnost polova, Novi Sad
  • Pušić, Ljubinko, Pajvančić, Ana (2010) Odnos građana Vojvodine prema ekološkim problemima. Vrijednosne orijentacije, percepcije problema i njihovih uzroka. Socijalna ekologija, Vol.19 (2010), No.3, str: 273-293.

Angažovanje u nastavi

• Osnovne akademske studije: Sociologija grada, Sociologija okruženja, Sociologija politike, Ekologija grada, Globalni urbani procesi, Sociologija roda, Socijalni rad u zajednici
  • Master akademske studije: Urbana društva: savremeni problemi
  • Doktorske studije: Sociologija grada, Sociologija okruženja