Istorijat

◦ e-mail: anamaria.furman@ff.uns.ac.rs
◦ Telefon: 021 454 484

Akademska karijera
◦ Diploma Instituta filologije, Kijevski nacionalni univerzitet «Taras Ševčenko», Kijev, Ukrajina (Ukrajinski jezik i književnost), 2004
◦ Magistarska diploma, Institut filologije, Kijevski nacionalni univerzitet “Taras Ševčenko”, Kijev, Ukrajina, 2005. Naslov rada: Apstraktna leksika srpskog i ukrajinskog jezika s komparativnog aspekta (na materijalu originala i prevoda pripovetke srpskog pisca Danila Kiša “Enciklopedija mrtvih”) (Абстрактна лексика сербської та української мов у компаративному аспектi (на матерiалi оригiналу та перекладу оповiдання сербського письменника Данила Кiша “Енциклопедiя мертвих”)
◦ 2007. godine – izbor za asistenta za užu naučnu oblast Rusinistika
◦ 2010. godine – izbor za asistenta za užu naučnu oblast Rusinistika

Oblasti interesovanja i istraživanja
◦ lingvistika
◦ istorija rusinskog i ukrajinskog jezika
◦ ukrajinska i rusinska dijalektologija
◦ komparativistika: rusinski, ukrajinski i ostali slovenski jezici

Bibliografija
◦ Рамач, Анамария. (2005). “Руско-українско-заходнославянски лексични паралели“, Шветлосц, 1, 62-69.
◦ Рамач, Анамарія. (2007).  “Бачвансько-сримський говір на території Сербії: Функціональний аспект”. Українська мова 1, Київ, 43-50.
◦ Рамач, Анамарія. (2007). “До проблеми статусу бачвансько-сримського діалекту української мови у Сербії“, Мовні і концептуальні картини світу, Друга міжнародна конференція пам’яті доктора філологічних наук, професора С. В. Семчинського, Київ. 43-47.
◦ Рамач, Анамарія. (2007). “Лінгвістичний доробок Гавриїла Костельника”, Наукова конференція присвячена Гавриїлу Костельнику, Новий Сад - Львів.75-84.
◦ Ramač, Anamaria (2009), “Ukrajinske paralele u ratarskoj leksici vojvođanskih Rusina”, I Interdyscyplinarna Międzynarodowa Konferencja Naukowa “Bałkański folklor jako kod interkulturowy”, Obrzycko, 12-13.05.2009, Poljska.
◦ Рамач Фурман, Анамарія. (2010). “Линґвистични начала Миколи М. Кочиша”, Studia Ruthenica 15, зборнїк роботох, Нови Сад. 11-19.
◦ Ramač Furman, Anamaria. (2010). “Родовий відмінок як засіб вираження перехідності в українській та русинській мовах”, Міжнародна конференція з нагоди 60-ої річниці з дня народження і 5-ої річниці дня пам’яті засновника і першого завідуючого кафедрою професора Іштвана Удварі (1950-2005), Ніредьгазька вища школа, 25-26. maj 2010, Njiređhaza, Mađarska.
◦ Рамач Фурман, Анамария. (2012). “Особлївосци консонантизма єдней рускей рукописней кнїжки з конца ХІХ вику”, Величина малих језичких, књижевних, културних и историјских традиција, зборник радова са Међународне научне конференције, Андревље, 20 – 21. 04. 2012. 287-305.
◦ Ramač Furman, Anamaria (2012). “Сугласнички систем jедне русинске рукописне књиге с краjа ХІХ века”, konferencija "Diskursi manjinskih jezika, književnosti i kultura u jugoistočnoj i srednjoj Evropi", 9.11.2012. Filozofski fakultet Novi Sad.