Istorijat

◦ telefon: 021/459-626
◦ imejl: jelena.ajdzanovic@ff.uns.ac.rs

Akademska karijera
◦ 2009. godine – izbor u zvanje asistenta za užu naučnu oblast Srpski jezik i lingvistika
◦ 2005. godine – magistratura, Filozofski fakultet, Novi Sad, Lingvističke nauke (naslov: Kondenzacija u jeziku vojvođanskih pisaca 19. veka)
◦ 2000. godine – diploma, Filozofski fakultet, Novi Sad; profil: profesor srpskohrvatskog jezika i jugoslovenskih književnosti

Oblasti interesovanja i istraživanja
◦ Sintaksa i semantika savremenog srpskog jezika
◦ Istorija književnog jezika
◦ Nastava i učenje srpskog jezika kao stranog

Bibliografija
Knjige
1. Jelena Ajdžanović, Kondenzacija adverbijalnih značenja u književnom jeziku kod Srba u XIX veku. Novi Sad: Filozofski fakultet, 2008.
Radovi (časopisi i zbornici radova)
1. Петровић, Владислава, Јелена Војновић (2005). Употреба инфинитива у текстовима са почетка 19. века. Научни састанак слависта у Вукове дане. 34/1: 71-88.
2. Војновић, Јелена, Јелена Латов-Папић (2006). Зависне клаузе уз глаголе перцепције са експлицираним објектом. Прилози проучавању језика. 37:51-69.
3. Војновић, Јелена (2006). Усвајање падежног система у настави српског језика као страног
(почетни ниво). Савремене тенденције у настави језика и књижевности. Филолошки факултет Универзитета у Београду: American Councils for International Education: Bureau of Educational and Cultural Affairs.
4. Војновић, Јелена (2007). Семантички разлози смене појединих декомпонованих конструкција у новинским и административним текстовима 19. и 20. века. Научни састанак слависта у Вукове дане. 36/1: 325-341.
5. Ајџановић, Јелена (2007). Исказивање објекта у номинализованим структурама (у текстовима 19. века). Лингвистичке свеске6: Синтаксичка истраживања (дијахроно-синхрони план). Нови Сад: Филозофски факултет. 63-71.
6. Бјелаковић, Исидора, Јелена Ајџановић (2007). Перифрастични предикатски изрази са фазним значењем (дијахроно-синхрони план). Годишњак Филозофског факултета у Новом Саду. XXXII: 329-340.
7. Војновић, Јелена (2007). Агенс у номинализованим структурама. Зборник Матице српске за филологију и лингвистику. L: 131-143.
8. Војновић, Јелена (2007). Комуникативни приступ истраживању блискозначних придева. Годишњак Филозофског факултета у Новом Саду. XXXIV-1. 125-134.
9. Dražić, Jasmina, Jelena Vojnović (2008). Problemi u pisanju polusloženica i složenica u srpskom i hravatskom pravopisu.Разлике између босанског/бошњачког, хрватског и српског. Зборник радова. Die Unterschiede zwischen dem Bosnischen/Bosniakischen, Kroatischen und Serbischen. Herausgeber: Branko Tošović. Graz: Universität Graz. 513–525.
10. Ајџановић, Јелена (2008). Лексичко-граматичка перифраза модалних глагола (синхроно-дијахрони план). Научни састанак слависта у Вукове дане. 7/1: 127-137.
11. Ajdžanović, Jelena, Isidora Bjelaković (2008). Methodology in Teaching Serbian as a Foreign Language in the Books Let`s learn Serbian 1 and Let`s learn Serbian 2 (Beginner and Intermediate Level). Bosnisch-Kroatisch-Serbisch als Fremdsprachen an den Universitäten der Welt. Sammelbände. Zbornici. Die Welt der Slaven. (Hg. Biljana Golubović und Jochen Raeche). München: Verlag Otto Sagner. 31: 1-9.
12. Dražić, Jasmina i Jelena Vojnović (2009). Imenice tipa nomina agentis u srpskom i hrvatskom jeziku (tvorbeno-semantički aspekt). Разлике између босанског/бошњачког, хрватског и српског. Зборник радова. Die Unterschiede zwischen dem Bosnischen/Bosniakischen, Kroatischen und Serbischen. Herausgeber: Branko Tošović. Graz: Universität Graz. 311–321.
13. Ајџановић, Јелена, Исидора Бјелаковић (2009). Исказивање и типологија агенса у рефлексивним пасивним конструкцијама. Riječ. 15/3: 31-41.
14. Дражић, Јасмина, Јелена Ајџановић (2010). Употреба инфинитива у новинском тексту (паралела српски и хрватски). Slawische Sprachkorelationen. Band 3. Die Unterschiede zwischen dem Bosnischen/Bosniakischen, Kroatischen und Serbischen. Grammatik. (Hg. Branko Tošović). 301–311.
15. Ајџановић, Јелена, Дражић Јасмина (2010). Колокације с глаголима (о)држ(ава)ти као операторима. Годишњак Филозофског факултета XXXV-2. Нови Сад: Филозофски факултет. 325–335.
16. Дражић, Јасмина, Ајџановић Јелена (2011). Лексички приступ учењу страног језика. Српски као страни језик у теорији и пракси II. Београд: Филолошки факултет. 29–39.
17. Dražić, Jasmina, Jelena Ajdžanović (2011). Dvo-/višejezičnost u Vojvodini (iz perspektive institucionalnih faktora). Uporabno jezikoslovje 9–10. [Slovenski jezik v stiku – sodobne usmeritve večjezičnega in manjšinskega izobraževanja]. Ljubljana: Društvo za uporabno jezikoslovje Slovenije. 280–293.

Udžbenici i priručnici
1. Bjelaković, Isidora, Jelena Vojnović. Научимо српски 1 (Let's learn serbian 1). (2004; 20062 Univerzitet u Novom Sadu. Odsek za srpski jezik i lingvistiku. Novi Sad.
2. Alanović, Milivoj, Isidora Bjelaković, Nataša Bugarski, Jasmina Dražić, Marina Petrovski, Jelena Vojnović i Dušanka Vujović (2004; 20062). Naučimo srpski 2 (Let's learn Serbian 2). Univerzitet u Novom Sadu. Odsek za srpski jezik i lingvistiku. Novi Sad.
3. Ajdžanović, Milan, Milivoj Alanović, Isidora Bjelaković, Nataša Bugarski, Jasmina Dražić, Jelena Vojnović i Dušanka Zvekić (2004; 20062). Naučimo srpski 1 (Let's learn Serbian 1). Radna sveska. Univerzitet u Novom Sadu. Odsek za srpski jezik i lingvistiku. Novi Sad.
4. Ajdžanović, Milan, Milivoj Alanović, Isidora Bjelaković, Nataša Bugarski, Jasmina Dražić, Jelena Vojnović i Dušanka Zvekić (2004; 20062). Naučimo srpski 2 (Let's learn Serbian 2). Radna sveska. Univerzitet u Novom Sadu. Odsek za srpski jezik i lingvistiku. Novi Sad.