Istorijat

◦ e-mail: marinapb@ff.uns.ac.rs
◦ telefon: +381 21 485 3898, +381 21 459 484

Akademska karijera
◦ 2006. godine – redovni profesor za užu naučnu oblast Rumunistika, Filozofski fakultet,
Novi Sad;
◦ 2001.  godine – vanredni profesor za užu naučnu oblast Rumunistika, Filozofski fakultet, Novi Sad;
◦ 1993. godine – docent za užu naučnu oblast Rumunski jezik i književnost, Filozofski fakultet, Novi Sad;
◦ 1993. godine – asistent sa doktoratom za užu naučnu oblast Rumunski jezik i književnost, Filozofski fakultet, Novi Sad;
◦ 1990. godine – doktorat iz filoloških nauka, Univerzitet u Bukureštu, Filološki fakultet, Rumunija;
◦ 1985. godine – diploma profesora rumunskog jezika i književnosti, Univerzitet u Bukureštu, Filološki fakultet, Rumunija.

Oblasti interesovanja i istraživanja
◦ Uvod u rumunistiku; Rumunska kultura;
◦ Jugoslovensko-rumunske veze;
◦ Metodika nastave rumunskog jezika i književnosti;
◦ Metodika prevođenja;
◦ Istorija rumunskog književnog jezika;
◦ Rumunska književnost - proza. Komparativna književnost, rumunska i srpska književnost.
◦ Rumunska književnost u Vojvodini.

Usavršavanja
Alliancefrançaise, Pariz 13.07.- 15.10. 1986;
◦ Baja Mare, 1 - 21. 07. 1995, Rumunija;
◦ Bukurešt, 4 - 14. 08. 1999, Rumunija.

Trenutno učešće na projektu
Jezici i kulture u vremenu i prostoru - 178002

Kvalitativni kriterujumi / Članstvo u udruženjima
◦ Društvo za primenjenu lingvistiku Srbije (član predsedništva);
◦ Rumunsko društvo (Fondacija) za etnografiju i folklor iz Vojvodine (član predsedništva) ;
◦ Član uređivačkog odbora Godišnjaka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Godina izdanja: 2012. godine.

Selektivna bibliografija
◦ Puja-Badesku, M. & Popović, V. (2012). Dva večna dela koja prkose vremenu – Manastir u Arđešu i Zidanje Skadra na Bojani.Godišnjak Filozofskogfakulteta u Novom Sadu, XXXVII(2), 85 - 99.
◦ Puja-Badesku, M. & Janjić, I. (2012). Online Romanian Communism Photo Collection.U A. Vraneš (Ur.), Digitalizacija kulturne i naučne baštine, (str. 313 - 323). Beograd - Kanzas: Filološki Fakultet Univerziteta u Beogradu, Univerzitet Emporia - Kanzas.
◦ Puja-Badesku, Marina & Popović, V. & Janjić, I. (2012). Lume şi locuri cuprinse „între două coperte”. Europa, nr. 9. Indexat: Index Copernicus, EBSCO host, CEEOL, pag. 79 - 81. Novi Sad: Fundaţia Europa
◦ Puia-Bădescu, M. & Popović, V. (2011). Petru Cârdu – autor al unui discurs inedit în Voivodina.În M. Albu (Red.), Întoarcerea în Ithaca. Cultura română din exil şi din afara graniţelor: realizări, recuperare, restituire (pag. 73 - 82). Cluj: EIKON.
◦ Puia-Bădescu, M. (2011). Rain calling rituals related to Romanian and Serbian. În D. Suiogan (Ed.), Spaţii culturale şi fond arhaic, (p. 160-174). Baia Mare: Editura Universităţii de Nord - Ethnologica Publishing.
◦ Puja-Badesku, M. & Popović, V. (2011). Rumunska književnost i elektronsko čitanje knjiga na univerzitetskim bibliotekama u Rumuniji. U A. Vraneš (Ur.),Knjiga i jezik u razvoju savremenog društva (str. 277-288). Beograd: Filološki fakultet.
◦ Puia-Bădescu, M. & Popović, V. (2011). Colaj poetic şi suprarealism antipoetic în opera lui Petru Cârdu. Europa, IV (8), pag. 45-49. Novi Sad: Fundaţia Europa.
 ◦ Puia-Bădescu, M. & Popović, V. (2011). Influenţa subdialectului bănăţean şi a limbii sârbe asupra limbii române standard. În Vasile Bacu (Red.), Grigore Bostan – 70. Probleme actuale de filologie română. (pag. 63-74). Cernăuţi: Zelena Bucovina; Herţa: Grupul editorial Cuvântul.
◦ Puia-Bădescu, Marina. (2009). Departamentul de limba şi literatura română. În M. Cap-Bun (Red.),Romanian Studies around the World in 2008, (p. 172 - 183; 359 - 360). Bucureşti: Editura Cartea Universitară Publishing House.
◦ Puja-Badesku, M. (2009). Dvojezičnost rumunske dece u Vojvodini. U V. Vasić (Ur.), Višejezični svet Melanije Mikeš, tematski zbornik u čast (str. 145-150). Novi Sad: Filozofski fakultet.
◦ Puia-Bădescu, Marina (1998). I. L. Caragiale şi B. Nušić - comediografi. 124 pag. Panciova: Editura Libertatea.