Istorijat

◦ e-mail: laura.spariosu@ff.uns.ac.rs
◦ telefon: +381 21 459 484

Akademska karijera
◦ 2016. godine - redovna profesorka za užu naučnu oblast Rumunistika, Filozofski fakultet, Novi Sad
◦ 2012. godine  - vanredni profesor za užu naučnu oblast Rumunistika, Filozofski fakultet, Novi Sad;
◦ 2007. godine - docent za užu naučnu oblast Rumunistika, Filozofski fakultet, Novi Sad;
◦ 2006. godine – asistent za užu naučnu oblast Rumunski jezik, književnost i civilizacija, Filozofski fakultet, Novi Sad;
◦ 2006. godine – doktorat iz oblasti filoloških nauka, Filozofski fakultet, Novi Sad;
◦ 2004. godine – magistratura iz oblasti lingvističkih nauka, Filozofski fakultet, Novi Sad;
◦ 1999. godine – diploma profesora rumunskog jezika i književnosti, Filozofski fakultet, Novi Sad.

Oblasti interesovanja i istraživanja
◦ Savremeni rumunski jezik;
◦ Onomastika;
◦ Jezik mas medija.

Članstvo u udruženjima i asocijacijama
◦ Član Društva za primenjenu lingvistiku Srbije;
◦ Član Rumunskog društva za etnografiju i folklor Vojvodine;
◦ Član srpsko-američke mreže žena lidera.

Selektivna bibliografija
◦ Spariosu, L. (2012). The lexeme cap in Romanian and Serbian phraseological expressions. Studii şi cercetări de onomastică şi lexicologie (SCOL), V (1-2), 207-214.
◦ Spariosu, L. (2011). Izveštavanje o seksualnim manjinama u srpskoj i rumunskoj dnevnoj štampi. U D. Valić-Nedeljković (Ur.), Digitalne medijske tehnologije i društveno-obrazovne promene. Medijska istraživanja: zbornik radova III (str. 291-299). Novi Sad: Filozofski fakultet.
◦ Spariosu, L. (2011). Tradiţionalism şi modernitate în sistemul antroponimic al românilor din Banatul Sârbesc Central. U O. Felecan (Ur.), Numele şi numirea. Actele Conferinţei Internaţionale de Onomastică, Ediţia I: Interferenţe multietnice în antroponimie / Name and Naming. Proceedings of the International Conference on Onomastics, 1st Edition: Multiethnic Connections in Anthroponimy (str. 95-100). Cluj-Napoca: Editura Mega.
◦ Spăriosu, L. (2011). Antroponime slave în satele româneşti din Banatul Sârbesc Central. Romanoslavica, XLVII (3), 169-179.
◦ Spariosu, L. (2010). Jezička analiza TV programa Javnog medijskog servisa Vojvodine na rumunskom jeziku. U Lj. Subotić, I. Živančević-Sekeruš (Ur.), Susret kultura (zbornik radova) (str. 91-98). Novi Sad: Filozofski fakultet.
◦ Spariosu, L. (2010). Influenţa limbii sârbe asupra limbii române din Voivodina: observaţii generale. U G. Nimigean, L. Braniste (Ur.), Cultură şi comunicare în spaţiul unitar european (str. 303-306). Iaşi: Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.
◦ Spariosu, L. (2010). Un aspect al calcului lingvistic în limba română în Voivodina. Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, XXXV (2), 413-420.
◦ Spariosu, L. (2009). Examples of loan translations from Serbian into the Romanian language in Voivodina. Studii şi cercetări de onomastică şi lexicologie, II (1-2), 41-49.
◦ Spariosu, L. (2008). Analiza diskursa radio-programa Javnog servisa Vojvodine na rumunskom jeziku. U D. Valić-Nedeljković (ur.), Mediji o svakodnevici. Monitoring Javnog servisa Vojvodine i regionalnih televizija (str. 259-275). Novi Sad: Novosadska novinarska škola.
◦ Spariosu, L. (2006). Câteva referiri asupra sistemului de nominaţie personală la românii din Banatul Central. Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, (XXXI), 375-387.
◦ Spariosu, L., & Savić, S. (2011). Životne priče žena u Vojvodini. Rumunke (1921-1974). Novi Sad: Udruženje građana Ženske studije i istraživanja – Futura publikacije.
◦ Spariosu, L. & Ursulesku-Miličić, R. (2012).Interferenţe româno-sârbe la nivelul frazeologiei. U S. Gudurić (Ur.), Језици и културе у времену и простору I, (str. 231-237). Novi Sad: Filozofski fakultet.