Istorijat

◦ Email: mmoreno@ff.uns.ac.rs
◦ Telefon: 021/4853884

Akademska karijera
◦ 2013-. Lektor za Španski Jezik, Odsek za Romanistiku, Filozofski Fakultet, Novi Sad.
◦ 2011-. Ispitivač za DELE Diplome španskog kao stranog jezika za nivoe A1, A2, B1, B2, C1, C2 u centru za ispite “Jovan Jovanovic Zmaj”, Institut Servantes, Novi Sad.
◦ 2011-2012. Koordinator kursa “Poslovni španski”, predavanje, pravljenje sadržaja i itinerara preko modela ESETE, kao i priprema fascikle sa didaktičkim materijalom, Institut Servantes, Beograd.
◦ 2011. Odbrana završnog master rada za Predavanje španskog kao stranog jezika, na Univerzitetu Antonio Nebrija u Madridu, sa temom “Upotreba kratkometražnog filma u učenju španskoj jezika na početnim nivoima: implementacija – upotreba odredjenog praktičnog slučaja u cilju sticanja,  odnosno proširenja leksičkog nivoa srpskih studenata” Univerzitet Nebriha, Madrid, Španija.
◦ 2010-. Profesor-saradnik: nastavni zadaci, priprema časova za nivoe A1, A2.1, A2.2, B1.1, B1.2, B2.1, B2.3, C1.4 i “Poslovni španski”, kao i kursevi za poboljšanje sposobnosti profesora i projekti u okviru centra, Institut Servantes, Beograd.
◦ 2008-2009: Tutor i Administrativni radnik, sa zaduženjima savetovanja, konsultovanja i praćenja rada polaznika kursa kao i vođenje kursa stručnog obučavanja, Vía Formación, Madrid, Španija.

Obrazovanje
◦ 2011. Master za Predavanje španskog kao stranog jezika, Univerzitet Nebriha, Madrid, Španija.
◦ 2008. Master u Prevenciji rizika na radu, Poslovna Škola, Hihon, Španija.
◦ 2007. Diploma Pedagoške Sposobnosti, Institut za Pedagogiju, Ovijedo, Španija.
◦ 2006. Diplomirao Filozofiju, Univerzitet u Ovijedu, Španija.

Dodatno obrazovanje
2012. Učešće na “Kurs za Ispitivača za sticanje diplome DELE za nivoe A1 i A2”, Institut Servantes, Alkala de Enares, Španija.
◦ 2011. Učešće na "Kurs za Integraciju izgovora na času špankog kao stranog jezika“, Institut Servantes, Alkala de Enares, Španija.
◦ 2011. Učešće na “Svetskom Kongresu profesora španskog jezika”.
◦ 2010-. Učešće u radnionicama za nastavnike: “Portfolio kao instrument za ocenjivanje”, “Zadaci na času sa ciljem usavršavanja usmenog izražavanja”, “Sredstva za usavršavanje leksičkih sposobnosti”, Upotreba digitalne table za predavanje Španskog kao stranog jezika”, “Interna obuka Centra”,  “Upotreba moodle na času”, “Kurs za Ispitivača za sticanje DELE diplome  za nivoe  B1, B2, C1, C2”,  “Alatke za podsticanje autonomije učenika na času”, “Kako predavati gramatiku?”, “Predavanje prošlih vremena u španskom jeziku”.
◦ 2010-2013. Učešće na sastancima, “Smart Grupe”, Institut Servantes, Beograd.
◦ 2010. Učešće na “Danima didaktički kontinuiranom obrazovanju za profesore španskog jezika”,  Univerzitet Nebriha, Madrid, Španija.

Oblast interesovanja i istraživanja
◦ Korištenje audiovizuelnih materijala u podučavanju jezika.
◦ Istraživanje u leksičkom sticanju.
◦ Istoriske i kognitivne gramatike.
◦ Studije o jezicima u kontaktu.
◦ Analiza grešaka preko međujezika.
◦ Latinoamerička književnost.

Publikacije
◦ 2012. Članak u časopisu namenjenom  predavanju španskog jezika “Signos ELE” u martu 2012, sa naslovom “Analiza i reformulisanje jedne didaktičke sekvence u priručniku za podučavanje španskog kao stranog jezika” (Análisis y reformulación de una secuencia didáctica en un manual de enseñanza de E/LE): ISSN – 1851-4863.
◦ 2011. Objavljivanje aktivnosti na web stranici Instituta Servantes u Beogradu, u delu predviđenom za upotrebu didaktičkog materijala na času španskog kao stranog jezika.
◦ 2007. Učestvovanje u pisanju članka ”Antropologija i Etnologija“ (Antropología y Etnología) za časopis “Katoblepas, kritički ostvrt na sadašnjost” (El Catoblepas, revista crítica del presente), broj 69, novembar 2007. Godine.

Poznavanje stranih jezika
◦ Engleski. First Certificate in English (FCE), Cambridge University.
◦ Italianski. Certificazione di Italiano come Lingua Straniera (CILS-B2), Università di Siena.
◦ Osnove srpskog jezika.