Istorijat

◦ e-mail: ljubica.vlahovic@ff.uns.ac.rs
◦ telefon: 021/458-688

Akademska karijera
◦ 2014. godine - Izbor u zvanje - vanredni profesor, Filozofski fakultet, Novi Sad
Oblast : Lingvistika
◦ 2007. godine - Izbor u zvanje - docent, Filozofski fakultet, Novi Sad
Oblast : Francuski jezik i lingvistika
◦ 2007. godine - Doktorat, Filozofski fakultet, Novi Sad
Oblast : Lingvistika (naslov teze: «La corrélation dans les comparatives du français et du serbe» [«Korelacija u komparativnim rečenicama francuskog i srpskog jezika»])
◦ 2003. godine - Izbor u zvanje - asistent, Filozofski fakultet, Novi Sad
Oblast : Romanistika
◦ 1997. godine - Magistratura, Filozofski fakultet, Novi Sad
Oblast : Nauka o jeziku (naslov rada: «Aspekti komparacije u francuskom i srpskom jeziku»)
◦ 1990. godine - Diploma, Filozofski fakultet, Novi Sad
Francuski jezik i književnost
◦ 1986. godine - Diploma, Pravni fakultet, Novi Sad
Krivično pravo

Oblasti interesovanja i istraživanja
◦ Primenjena lingvistika
◦ Kontrastivna i komparativna jezička istraživanja
◦ Sintaksa i semantika
◦ Prevođenje

Bibliografija

Monografije:
- Éléments de morphosyntaxe de la langue françise, I. Le verbe, Novi Sad, Filozofski fakultet, (2012) 231 str.

Poglavlja u monografiji:
- L`Expression de l`inégalité en serbe et en français, Teaching foreign languages : Languages for special purposes, Cambridge Scholars Publishing, Newcastle upon Tyne, UK, 2010, str. 78-89.
- Le mode dans les subordonnées comparatives en français et en serbe, Academic days of Timisoara : Language education today, Cambridge Scholars Publishing, Newcastle upon  Tyne, UK, 2011, str. 263-271.

Članci:
- Komparacija u francuskom i srpskom jeziku, Kontrastivna jezička istraživanja V, Zbornik radova, Novi Sad, Filozofski fakultet, 1996, str.238-243.
- Komparativne sekvence sa comme u francuskom i ekvivalenti u srpskom jeziku, Kontrastivna, teorijska i primenjena jezička istraživanja VII, Zbornik radova (elektronsko izdanje), Novi Sad, Filozofski fakultet, 2003.
- Izražavanje odnosa proporcije u francuskom i srpskom jeziku, Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Novi Sad, knj. XXXI, 2006, str.250-259.
- La construction avec le génitif comparatif et la construction avec le terme nego en serbocroate et leurs équivalents français, Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Novi Sad, Vol. XXXIII-2, 2008, str. 197-208.
- Označavanje relacija jednakosti u francuskom i srpskom jeziku, Zbornik Matice Srpske za filologiju i lingvistiku LI/1-2, Novi Sad, 2008, str. 227-233.
- Elipsa u komparativnim konstrukcijama francuskog i srpskog jezika, Primenjena lingvistika br.10, Beograd, 2009, str. 220-227.
- Les relations d’identité et d’altérité dans les phrases comparatives du français et du serbe, Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Novi Sad, Vol. XXXV-2, 2010, str. 313-325.
- L'emploi du subjonctif français et du conjonctif italien exprimant un fait hypothétique dans des propositions comparatives, Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, knjiga XXXVIII-3, Posebno izdanje: Studije francuskog jezika i književnosti danas. Od misli do izraza, 2013, str. 73-85.
- Korelativi markeri jednakosti i nejednakosti u francuskim i srpskim komparativnim rečenicama, Zbornik Matice Srpske za filologiju i lingvistiku LVI/2, Novi Sad, 2013, str. 155-168.
- Vlahović, Ljubica (2015). Proverbes français à construction comparative et les équivalents en serbe, Jezici i kulture u vremenu i prostoru 3, Filozofski fakultet, Novi Sad, str. 545-552.
- Vlahović, Ljubica (2015). La position de la subordonnée (l'échantil) dans les phrases comparatives du français et du serbe, Revue du Centre Européen d'Etudes Slaves n°4, Poatje, Francuska, elektronsko izdanje (ISSN électronique : 2274-7397)
URL : http://09.edel.univ-poitiers.fr/etudesslaves/index.php?id=840
- Vlahović, Ljubica (2015). Attribut, kvalifikativ subjekta i objekta u francuskom i ekvivalenti u srpskom jeziku, Jezici i kulture u vremenu i prostoru 4/1, Filozofski fakultet, Novi Sad, str. 339-349.

Prevodi:
- Anri Frej, Mit o apsolutnoj proizvoljnosti (Le mythe de l’arbitraire absolu) Ferdinand de Saussure, Dometi, Sombor, 1996, str. 69-79.
- Žozef Vandrijes, Govor (Le langage), biblioteka “Theoria” Izdavačke Knjižarnice Zorana Stojanovića, 1998.: Rečnik (str.171-205), Pismo (str.299-325).

Predavanja po pozivu:
- Univerzitet u Poatjeu, Fakultet za strane jezike i književnosti, Poatje, Francuska, 2014.