Istorijat

◦ E-mail: petar.colovic@ff.uns.ac.rs
◦ Telefon: 021458948

Akademska karijera
◦ 2004. godine – diploma, Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu (oblast – psihologija ličnosti, naslov rada „Evaluacija sedmofaktorskog modela ličnosti merenog upitnikom UKL-7“)
◦ 2007. godine – izbor u zvanje – saradnik u nastavi, Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu (oblast – psihologija)
◦ 2008. godine – magistratura, Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu (oblast – psihologija ličnosti, naslov rada „Psihobiološki modeli ličnosti: struktura i relacije“)
◦ 2008. godine – izbor u zvanje – asistent, Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
◦ 2012. godine – doktorat, Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu (oblast – psihologija ličnosti, naslov rada „Tipološka perspektiva u psihologiji ličnosti: tradicionalni i taksometrijski pristup“)
◦ 2013. godine – izbor u zvanje – docent, Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu (oblast – psihologija)

Oblast interesovanja i istraživanja
◦ Psihologija ličnosti

Bibliografija
◦ Smederevac, S., Mitrović, D. i Čolović, P. (2010). Velikih pet plus dva – primena i interpretacija. Beograd: Centar za primenjenu psihologiju.
◦ Nikolašević, Ž., Mitrović, D., Dinić, B. i Čolović, P. (2012). Validacija simulirane verzije upitnika 16PF. Primenjena psihologija, 5, 335 – 356.
◦ Dujmović, A. i Čolović, P. (2012). Psihopatija i osobine ličnosti kod heroinskih zavisnika u tretmanu i opšte populacije. Primenjena psihologija, 5, 357 – 374.
◦ Čolović, P. (2011). Dve kategorije ili jedna dimenzija: taksometrijske analize modaliteta rizičnog ponašanja. Primenjena psihologija, 4, 353 – 376.
◦ Čolović, P., Smederevac, S., & Mitrović, D. (2009). Osobine ličnosti, starost i pol kao prediktori sklonosti ka samohendikepiranju. Psihologija, 42, 549-566.
◦ Mitrović, D., Smederevac, S., i Čolović, P. (2008). Evaluacija reformulisane teorije osetljivosti na potkrepljenje. Psihologija, 41, 555-575.
◦ Smederevac, S., Mitrović, D., & Čolović, P. (2007). The structure of the lexical personality descriptors in Serbian language. Psihologija, 40, 485-508.
◦ Čolović, P., i Smederevac, S. (2007). Relacije dimenzija traženja senzacija i Grejovog modela. U S. Smederevac i M. Biro (Ur.). Psihologija i društvo (str. 43-53). Novi Sad: Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet.
◦ Smederevac, S., Čolović, P., Mitrović, D., Nikolašević, Ž., i Đekić, B. (2006). Nasledni i sredinski činioci dimenzija Ajzenkovog PEN i Alternativnog petofaktorskog modela ličnosti. Psihologija, 39, 407 – 423.
◦ Mitrović, D., Smederevac, S., Grujičić, S., i Čolović, P. (2006). Tipološki pristup rizičnom ponašanju adolescenata. Zbornik Instituta za pedagoška istraživanja, 38, 264 – 278.
◦ Čolović, P., Mitrović, D., Smederevac, S., i Smiljanić, J. (2006). Relacije između konstrukta traženja senzacija i Ajzenkovog modela ličnosti. U: Empirijska istraživanja u psihologiji - zbornik radova (str. 257-264). Beograd: Institut za psihologiju.
◦ Čolović, P., Mitrović, D., i Smederevac, S. (2005). Evaluacija modela Pet velikih u našoj kulturi primenom upitnika FIBI. Psihologija, 38, 55-76.
◦ Mitrović, D., Čolović, P., i Smederevac, S. (2005). Tipološki pristup dimenzijama evaluacije drugih. Psihologija, 38, 403-421.
◦ Smederevac, S., Mitrović, D., i Čolović, P. (2005). Tipološki pristup opisu ličnosti u prostoru dimenzija modela Pet velikih, agresivnosti i empatije. U: M. Franceško i M. Zotović (ur.), : Ličnost u višekulturnom društvu 5: Psihosocijalni aspekti društvene tranzicije u Srbiji (str. 285- 301). Novi Sad: Filozofski fakultet, Odsek za psihologiju.