Istorijat

◦ imejl: kristina.dragovic@ff.uns.ac.rs
◦ telefon: 485-3862

Akademska karijera
◦ 2013. god. - doktorirala - tema: „Kontrastivna analiza reciprociteta u nemackom i u srpskom jeziku"
◦ 2010. god. – izabrana u zvanje – asistent za užu naučnu oblast Germanistika, Filozofski fakultet, Novi Sad
◦ 2008. god. – magistrirala – Filološki fakultet, Rurski univerzitet, Bohum
◦ 2002. god. – diplomirala – Filološki fakultet, Beograd
◦ 1998/1999. god. – student-stipendista redovnog programa BOŠ-a (Beogradske otvorene škole)
◦ 1995. god. – student-stipendista Univerziteta u Sijeni, Italija

Članstvo u naučnim organizacijama
◦ član Društva za primenjenu lingvistiku Srbije (DPLS)
◦ član upravnog odbora Udruženja germanista Jugoistočne Evrope (SOEGV)
◦ član SLE (Societas Linguistica Europaea)
◦ član predsedništva Geteovog društva u Beogradu

Oblasti interesovanja i istraživanja
◦ Kontrastivna lingvistika (težište: sintaksa i semantika nemačkog i srpskog jezika)
◦ Teorije sintakse i sintaksičke analize
◦ Metodika nastave (težište: metodika nastave nemačkog jezika kao stranog)
◦ Analiza grešaka
◦ Opšta lingvistika i jezičke univerzalije
◦ Sociolingvistika

Bibliografija
- Kategorizacija glagola srpskog jezika s obzirom na njihovu recipročnu markiranost (u štampi), Srpski jezik, Beograd 2013.
- Jedna savremena recepcija Dostojevskog: ruski pisac u delima Dragana Stojanovića (u štampi), Zbornik radova sa XI konferencije slavista, Univerzitet „Sv. Kliment ohridski“, Sofija.
- Kontastivna analiza pseudoreciprociteta u srpskom i u nemačkom jeziku, Zbornik radova sa IV naučnog skupa mladih filologa Srbije: Savremena proučavanja jezika i književnosti, FILUM, Kragujevac 2013, 485−496.
- Putevima Kete Frankental, Komunikacija i kultura – online, Beograd, 2012.
- O višku vizuelnih elemenata u mnogim savremenim udžbenicima (s posebnim osvrtom na udžbenike stranih jezika), Pedagoška stvarnost, Novi Sad 2012, 447−455.
- Emotionen in Schlagzeilen, Zbornik radova sa IV konferencije germanista Jugoistočne Evrope: Emotionen in Sprache und Kultur, Filozofski fakultet, Ljubljana 2012, 293−300.
- Kontinuirane i diskontinuirane recipročne konstrukcije u srpskom jeziku, Zbornik radova sa VI međunarodnog naučnog skupa: Srpski jezik, književnost, umetnost, knj. I: Strukturne karakteristike srpskog jezika, FILUM, Kragujevac 2012, 159−168.
- Fenomen reciprociteta u srpskom jeziku, Zbornik radova sa I konferencije mladih slavista u Budimpešti, Budimpešta 2012.
- O međusobnom odnosu gramatičnosti, markiranosti i optimalnosti na primerima zamenica nemačkog jezika, RIJEČ (nova serija, br. 5), Filozofski fakultet, Nikšić 2011, 55−68.
- Uloga broja učesnika u recipročnoj akciji/situaciji pri tumačenju recipročnih konstrukcija srpskoga jezika, Radovi Filozofskog fakulteta (br. 13, knj. 1), Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Pale 2011, 327−340.
- Analiza fonetskih/fonoloških grešaka i teškoće koje se učestalo javljaju pri usvajanju glasovnog sistema stranog jezika, Metodički vidici (br. 1), Filozofski fakultet, Novi Sad 2010, 121−124.
- Semantische Typen der Reziprozität im Serbischen, Reči (br. 3), Beograd 2010, 101−120.