Razmena studenata
  Campus Europae
  Ceepus

Početna > Međunarodna saradnja > Novosti >

Japanske radionice ikebane, kaligrafije i plesa
na Univerzitetu u Novom Sadu

Japanska ambasada u Republici Srbiji u saradnji sa Univerzitetom u Novom Sadu organizuje demonstracije ikebane (japanske veštine aranžiranja cveća) i radionice kaligrafije (umetnosti lepog pisanja) uz prezentacije japanskog plesa u sredu, 20. maja 2015.godine u amfiteatru rektorata Univerziteta u Novom Sadu (dr Zorana Đinđića 1, Novi Sad) po sledećem rasporedu:

17:00 radionica kaligrafije
18:00 demonstracija ikebane i japanski ples

Demonstracije ikebane i kaligrafije izvodi poznati japanski majstor Kihaćiro Nišiura, potomak Nišiura Enđija, osnivača Nišiura-jaki škole keramike. Njegove »Nišiura stil« ceremonije mirisa,demonstracije ikebane, kaligrafije, i drugih umetničkih formi, sa oduševljenjem su u nekoliko poslednjih godina prihvaćene u Srbiji. Kao zemlja sa jasnim prelazima godišnjih doba, Japan obiluje bogatom florom. Svakako da nije dovoljno samo ubrati cvet sa polja. Suština ikebane je u umetničkom raspoređivanju cvetova, gde se koristeći živo cveće i druge materijale iz prirode, teži stvaranju kompozicije koja predstavlja tri elementa – nebo, zemlju i čoveka. Kaligrafija je osnova orijentalne umetnosti, a ideogrami su jedan od najznačajnijih delova orijentalne kulture. Kako pišete i izražavate ideograme, samo po sebi predstavlja umetnost, dok japanska kaligrafija sa sobom nosi „nečujnu muziku“. Japanski ples izvodi Jumiko Ueno, poznata japanska umetnica.