O biblioteci
   Info za korisnike
   Elektronski katalog
   Digitalna biblioteka
  Studentski radovi
  Radovi profesora
  Izdanja fakulteta
  Bilten novih knjiga
  Katalozi izložbi
  Katalozi posebnih biblioteka i legata
  Izložbe knjiga
   Međubibliotečka pozajmica
   Linkovi

   

Početna > Biblioteka > Digitalna biblioteka > Katalozi izložbi > Various Faces of America >
POZDRAVNA REČ

Već duže vreme Seminarska biblioteka za engleski jezik i književnost nije bila u prilici da organizuje izložbu ovakve vrste. Za ovo postoje bar dva razloga: prvi je političke prirode - godine koje su iza nas nisu davale povoda za slavlje; drugi je finansijske - sredstva dodeljena Fakultetu bila su nedovoljna za kupovinu većeg broja knjiga. To čini poklon prof. Halla našoj Biblioteci još dragocenijim.

Veze između Univerziteta u Novom Sadu i University of Illinois at Chicago (UIC) su uspostavljene zahvaljujući programu prof. Radulovačkog (Čikago) koji omogućava našim studentima da se mesec dana usavršavaju na UIC. Kao učesnik ovog programa 1998. sam srela prof. Halla sa Katedre za engleski jezik i afro-američke studije. Po povratku u Jugoslaviju ostali smo u vezi i uprkos teškoj političkoj situaciju u zemlji, njegova želja da poseti našu Katedru i učini nešto za studente je rasla. Konačno u oktobru prošle godine prof. Hall je došao i održao predavanja o delima Richarda Wrighta. Studenti su pokazali veliko interesovanje za njegova predavanja i to je potvrdilo mišljenje da bi kursevi iz afro-američke književnosti i američkih studija naišli na dobar prijem. Glavna prepreka u ovom poduhvatu, međutim, bio je nedostatak knjiga i zbog toga je prof. Hall po povratku u SAD počeo da traži načine da nam pomogne. Zahvaljujući njegovim naporima i uz podršku njegovih kolega sa Katedre za engleski jezik i afro-američke studije, kao i Stevena Hilsabecka iz New Trier High School, stotinak knjiga je uskoro bilo na putu za Novi Sad. Sve su skoro izašle iz štampe i predstavljaju ključnu literaturu iz oblasti afro-američke književnosti i američkih studija i samim tim se uklapaju u kurseve koje nameravamo da uvedemo. Knjige pokrivaju široku oblast afro-američke književnosti od njenih početaka do danas i zastupljeni su svi važni afro-američki pisci: Frederick Douglas, Harriet Jacobs, Charles Chestnut, Anne Petry, Gwendolyn Brooks, Ralph Ellison, James Baldwin, Richard Wright, Amiri Baraka, Audre Lorde, Jessie Faucet, Zora Neale Hurston i Rita Dove. Još dragocenije su antologije (Cornerstones, An Anthology of African American Literature; Breaking Ice, An Anthology of Contemporary African American Fiction, Vintage Books of African America Poetry, New Bones: Contemporary Black Writers, The Prentice Hall Anthology of African American Literature) koje sadrže ispovesti robova, duhovnu poeziju i opremljene su CD-ima sa bluz i džez muzikom i pojedinim pasusima koje iz svojih dela čitaju sami autori.

Prof. Hall nije zaboravio da kurseve iz američke književnosti, takođe, treba obnoviti savremenim američkim autorima kao što su Thomas Pynchon, Robert Coover, Ann Beattie i Anne Tyler kao i antologijama najboljih američkih kratkih priča. Među knjigama su i antologije nedavno izašle iz štampe koje bacaju svetlo na posebne tradicije u okviru američke kulture i uključuju dela žena, Afro-amerikanaca, Indijanaca i pisaca iz manjinskih grupa što nam omogućava uvid u stvaranje američke kulture od njenih početaka. Već sami naslovi ovih antologija svedoče o njihovom širem pogledu: New World of Literatures, Writing from Many Cultures i From Different Shores: Perspectives on Race and Ethnicity in America. Ove knjige, kao i još neke iz poklona, bave se pitanjima etniciteta koja predstavlja noviji trend u studijama američke kulture. Naime, studije etniciteta razmatraju veze između nacija, rasa, polova i klasa i načine na koje se ove veze uspostavljaju u globalnom i transnacionalnom okruženju. Zbog interesovanja koji su studenti pokazali tokom posete prof. Halla, u poklon je uvrstio i knjige koje se bave hispano-američkom, kinesko-američkom i indijanskom književnošću. Književnost američkih manjina je skoro došla u fokus istraživanja i njeni autori uspevaju da pruže sliku dominantne kulture iz drugačijeg ugla gledanja i samim tim omoguće dublji uvid u nju. Dela iz književnosti američkih manjina, koja se do sada nisu studirala na našem Odseku, pružaju mogućnost ispitivanja nekih tema koje su zajedničke multikulturalnim društvima kao što su poreklo sukoba i mogućnosti mirnog suživota. Knjige iz oblasti američkih studija: Creating America: Reading and Writing Arguments, New Worlds of Literature: Writing from America’s Many Cultures i(ili) Creating American Civilization : a Genealogy of American Literature as an Academic Discipline bave se interdisciplinarnom studijom američke kulture i društva, pružaju kontekst za kurseve iz američke književnosti i mogu da pomognu studentima da dobiju bolji uvid u američki način života. Ali kao što je i slučaj sa studijama etniciteta, ove knjige se takođe bave i pitanjima nacije, političkog života, civilnog društva i procesom demokratizacije i omogućavaju komparativan pristup američkom i jugoslovesnkom iskustvu. Budući da su knjige ciljno slate da bi nam pomogle da stvorimo nove kurseve, mnoge od njih se bave pitanjima vezanim za predavanje američke književnosti, a posebno književnosti manjina i načinima rešavanja problema koji mogu da se jave u nastavi. Zbirka knjiga koju vam danas predstavljamo pokriva tako široku oblast američke kulture da je jedinstvena ne samo u našoj zemlji već i u celom regionu.

Izložba je posvećena knjigama zato što su nam one toliko dragocene; iz njih crpimo znanja o svetu i ljudima. Čini mi se, međutim, da postoji nešto što nam je još dragocenije i čemu treba odati priznanje, a to je dobra volja. Prof. Hall je mogao da ostane samo jedan od naših poznanika ili jedan of mnogobrojnih profesora koji su posetili našu Katedru, održali predavanje i otišli. Umesto toga on je rešio da i dalje bude deo našeg života. Radi na tome da uspostavi veze između svojih i naših studenata time što će učini svoje kurseve kompatibilnim sa našim tako da njegovi i naši studenti mogu da komuniciraju; neumorno smišlja načine kako da nam pomogne i motiviše druge da nam šalju knjige tako da su neke već sad na putu. Prof. Hall me podsetio na nešto što sam skoro zaboravila: mada dolazimo “sa različitih obala” to ne mora da nas spreči da zaista shvatimo jedni duruge. Želela bih da poručim njemu i onima koji su mu pomogli: hvala što ste nam otvorili toliko novih vrata.

Mr Aleksandra Izgarjan


 
© 2007. Filozofski fakultet u Novom Sadu