O biblioteci
   Info za korisnike
   Elektronski katalog
   Digitalna biblioteka
  Studentski radovi
  Radovi profesora
  Izdanja fakulteta
  Bilten novih knjiga
  Katalozi izložbi
  Katalozi posebnih biblioteka i legata
  Izložbe knjiga
   Međubibliotečka pozajmica
   Linkovi

   

Početna > Biblioteka > Digitalna biblioteka > Katalozi izložbi > Katalog ruskih knjiga >
DAR GRADA MOSKVE KATEDRI ZA RUSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST


Decembra meseca 1999. godine Katedra za ruski jezik i književnost dobila je na dar knjige od Biblioteke-fonda Russkoe zarubež'e iz Moskve. Biblioteku-fond Russkoe zarubež'e osnovali su Russkij obščestvennyj fond Aleksandra Solženjicina, izdavačka kuća YMCA-PRESS iz Pariza i Vlada Moskve . Osnovu kolekcije Biblioteke čine memoarska literatura koju je Aleksandar Solženjicin sakupljao u progonstvu, lični arhivi S. Franka, L. Zureva, Velikog kneza Nikolaja Nikolajeviča, pisma i rukopisi Nikolaja Berđajeva, Ivana Bunjina, Lava Šestova, Nikolaja Loskog i dr. Znatnu podršku Biblioteci pruža Komitet pod nazivom Knigi dlja Rossii, osnovan u SAD-u, pod patronatom M. Rostropoviča, J. Voroncova i I. Sikorskog, a čiji je predsednik L. Obolenska-Flam . Zahvaljujući naporima i aktivnostima Komiteta u Rusiju je stiglo preko 20 000 knjiga na ruskom jeziku, publikovanih van granica Rusije. Biblioteka ima čitaonicu i pozajmno odeljenje.
Osnovni zadatak ove institucije je snabdevanje biblioteka knjigama. Svake godine ona pokloni bibliotekama u zemlji i inostranstvu 40 000 knjiga na ruskom jeziku.

Biblioteka-fond Russkoe zarubež'e donela je odluku da 1999. godine donaciju od po 500 knjiga raznih ruskih izdavača dobiju biblioteke Beograda i Novog Sada. Inicijativu su podržali gradonačelnik Moskve Jurij Luškov i sam Aleksandar Solženjicin.

Knjige su 8. decembra 1999. godine stigle u Skupštinu grada Novog Sada i istog dana predate Katedri za ruski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, gde je u Seminaru za slavistiku oganizovana primopredajna izložba knjiga. Ceremoniju primopredaje knjiga uveličao je veliki broj profesora, studenata i predstavnika šire kulturne javnosti, a prisutnima su se obratili Sergej Šmakov, zamenik direktora međunarodnog sektora Gradske vlade Moskve i Viktor Moskvin, direktor Biblioteke-fonda Russkoe zarubež'e , a u ime Filozofskog fakulteta darodavce su pozdravili prodekan prof. dr Radovan Grandić i prof. dr Jelka Matijašević, šef Katedre za ruski jezik i knjieževnost.

Dar je, kako kažu Rusi, ščedryj : najnovija izdanja (1998 /1999), od ruskog jezika i lepe književnosti do istorije umetnosti, filozofije i religije. Veliki broj naslova je iz ruske književnosti, posebno književnosti XX veka: dela Ane Ahmatove, Marine Cvetajeve, Aleksandra Solženjicina, Varlama Šalamova, Ivana Bunjina, Viktora Peljevina, Borisa Zajceva, Vladimira Tučkova, Josifa Brodskog, Mihaila Bulgakova i dr. (sabrana dela ili interesantna posebna izdanja ovih pisaca, naučne monografije o njima...). Izuzetno vrednu celinu poklona čine nove knjige o Puškinu (oko 50 naslova), objavljene povodom jubileja, dva veka od rođenja velikog pesnika (1999). Rusija se svome književnom bardu odužila na najbolji način: objavljeno je nekoliko stotina novih naslova vezanih za njegovo stvaralaštvo, a deo tog blaga našao se i u poklonu grada Moskve.
Veliki broj knjiga posvećen je fenomenu ruske emigracije, tako da će istraživači moći da pronađu obilje podataka i dokumenata za njegovo promišljanje u novom svetlu.

Poseban pečat poklonu daju knjige iz oblasti ruske filozofsko-religijske misli dvadesetog veka: fundamentalna dela Nikolaja Berđajeva, Dmitrija Mereškovskog, Pavla Florenskog, Nikolaja Loskog, Vasilija Rozanova, Sergeja Bulgakova i dr.

Rusku istoriju prezentiraju istoričari svetskog renomea poput Vernadskog, Nečvolodova, Tihomirova, Platonova, Gelera i dr. Što se tiče izdavača, najzapaženiji je Russkij put' iz Moskve, pokrenut 1991. godine, čiji je osnivač YMCA-PRESS iz Pariza, najstariji izdavač ruske dijaspore. U izdanju Ruskog puta izašla je knjiga U izlučiny Dunaja Alekseja Arsenjeva, našeg sugrađanina, koji se bavi istraživanjem života i rada ruske kolonije u Novom Sadu.

Na sednici Katedre za ruski jezik i književnost odlučeno je da se poklon čuva kao celina u Seminaru za slavistiku, bez obzira na tematsku raznovrsnost publikacija. Knjige su inventarisane i signirane u okviru tekućeg fonda (S-19452-19943). Urađen je lisni katalog (mini zapis) po strukama. Zahvaljujući značaju i obimu, katalog poklon-biblioteke čini specijalni broj Biltena novih knjiga . Bibliografske jedinice su razvrstane po Univerzalnoj decimalnoj klasifikaciji, a u okviru grupa klasifikovane su po abecednom redosledu.

Počastvovan poklonom, Filozofski fakultet se i na ovaj način, štampanjem Biltena, zahvaljuje darodavcu. Autor i redaktori Biltena zahvaljuju se svima koji su učestvovali u njegovoj realizaciji, pre svega Dragoslavi Jevremović i Blaženki Homa Cvetković, bibliotekarima Biblioteke Filozofskog fakulteta.

 
© 2007. Filozofski fakultet u Novom Sadu