Početna > Vesti>

Ambasada Švedske u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Novom Sadu vas ovim putem poziva na predavanje NJ.E. gospodina Kristera Aspa, ambasadora Švedske, na temu:

„ Naša budućnost u okviru Evropske unije – olakšice i obaveze“
– Slučaj Švedske -

Petak, 22. Mart 2013. godine u 11.00 časova
Svečana sala 30/I, Filozofski fakultet, Novi Sad

Švedska je postala član Evropske unije 1. januara 1995. kao rezultat dugoročnog perioda integracije i saradnje sa zemljama Evropske unije. Na putu ka članstvu, Švedska je sledila važne putokaze. Neki su odmah  usvojeni, za razliku od drugih koji su sa teškoćom prihvaćeni.

Međutim, samo članstvo prouzrokuje mnoge olakšice u smislu učešća u procesu donošenja odluka o pravilima Evropske unije ali  takođe podrazumeva obavezu da se poštuju ova pravila.

Predavanje čini deo informativnog programa u organizaciji ambasade Švedske, u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Novom Sadu, koje počinje 20. marta sa sledećim programom:

20 - 22. mart 2013.
Švedski dokumentarni filmovi na aktuelne teme, Kino sala, u priloženom programu više informacija

20. mart, Kino sala
19.00  Projekcije filmova Žuta traka  i Toksično igralište (na srpskom jeziku)

21. mart, Kino sala
19.00  Projekcija filma Bananas (na engleskom jeziku)

22. mart 2013.
10.00-11.00 Švedski info kutak, ulazni hol fakulteta.
(teme: studije u Švedskoj, boravišne dozvole za studente, informacije o Švedskoj)

11.00  Predavanje Nj.E. g. Kristera Aspa, ambasadora Švedske (na engleskom jeziku)

11.20  Desetominutni insert iz filma Prepuštanje u režiji Stefana Jarla

11.30  Torgni Svenungson, šef Švedske agencije za razvoj u Srbiji i prof. dr Momir Mikov, Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu (na engleskom i srpskom jeziku)