Početna >

Akvizicije za 2017. godinu u Umetničkoj zbirci Filozofskog fakulteta

Umetnička zbirka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu oformljena je 2015. godine zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture i informisanja dodeljenim na „Konkursu za finansiranje umetničkih dela iz oblasti vizuelnih umetnosti“, a zbirka je značajno proširena već naredne godine zahvaljujući konkursu pod istim nazivom.

Novoformiranu kolekciju je činilo 46 umetničkih radova (od kojih je 45 otkupljenih, a jedan poklonjeni), čiji su autorke i autori zaposleni i saradnici, ali i sadašnji i bivši studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Filozofski fakultet se i 2017. godine prijavio na „Konkurs za finansiranje umetničkih dela iz oblasti vizuelnih umetnosti“, koji je raspisalo Ministarstvo kulture i informisanja, projektom „Proširenje stalne postavke umetničkih radova Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu II“. Projekat je uključivao 21 umetničko delo od 19 autora, odabrano na osnovu Javnog poziva umetnicima koji Fakultet uputio u junu.

Rešenjem broj 401-01-359/2017-03 od 28.8.2017. god. Ministarstva kulture i informisanja Filozofskom fakultetu su dodeljena sredstva za otkup četiri umetnine, a to su:

• Skulptura „Identitet 1“ (Fingerprint), štampani pleksiglas (sito štampa) i drveni ram koji drži konstrukciju, 180x140 cm, 2012, autorke Biljane Bakaluce Matić;
  • Slika „Slikar i model“, akril i ulje na platnu, 200x155 cm, 2006, autora Dragana Jankova;
  • Slika „Colected poems of Maurice Baring“, ulje, olovka, kolaž na platnu, 150x180 cm, 2012, autora Milana Nešića;
  • Slika „Upoznavanje“, ulje na platnu, 180x145 cm, 2013, autora Tadije Janičića.

Projekat otkupa umetnina realizovan je tokom decembra 2017. godine, a Filozofski fakultet je zahvalan Ministarstvu kulture i informisanja na sredstvima dodeljenim za proširenje Umetničke zbirke Fakulteta.

Pored radova domaćih autora, u Umetničkoj zbirci Filozofskog fakulteta našla se i skulptura meksičke umetnice Majele Leive Uljoe (Mayela Leiva Ulloa) pod nazivom „Oblaci u predvečerje I“ (Nubes al atardecer I), visokotemperaturna keramika, glazura, drvo, 36x28x13 cm, 2013, koju je umetnica darovala Zbirci.

Umetnička zbirka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu sada broji 51 umetničko delo – slike, skulpture, grafike, crteže, kolaže i fotografije.