Početna > Vesti>

9. Vojvоđanska mađarska naučna konferencija studenata

Novi Sad, 26-28. novembar 2010

________________________________________________________________

Kolegijum za visoko obrazovanje vojvođanskih Mađara u novembru 2010 na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu će organizovati 9. Vojvоđansku mađarsku naučnu konferenciju studenata, čemu je top-tema Dunav.
Kolegijum za visoko obrazovanje vojvođanskih Mađara počevši od 2002 godine redovno organizuje Vojvоđansku mađarsku naučnu konferenciju studenata na nekom od fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
„VMTDK” je naučni studentski pokret na mađarskom jeziku iz prostora Karpatske nizije, u kojem učestvuje više od 100 mladih istraživača sa mentorima sa najnovijim svojim naučnim rezultatima (2002, I. VMTDK, Subotica, 56 učesnika; 2003, II. VMTDK, Novi Sad, 76 istraživača; 2004,  III. VMTDK, Senta, 82 istraživača; 2005, IV. VMTDK, Subotica, 98 istraživača; 2006, V. VMTDK, Novi Sad, 97 istraživača; VI. VMTDK, Novi Sad, 82 istraživača; 7. VMTDK, Novi Sad, 104 istraživača, 8. VMTDK, Subotica, 110 učesnika).

Cilj konferencije je:

• Stvoriti kontinuelni naučni i umetnički forum
  • Plansko formiranje elitističkog obrazovanja u Vojvodini
  • Podstaći studentski naučni i umetnički istraživački rad
  • Podstaći inovativno naučno delovanje najboljih studenata
  • Proširiti mogućnosti stručnog i samoobrazovnog usavršavanja
  • Doprineti društvenom plasiranju mladih
  • Dati opšti podstrek vojvođansko-mađarskom naučnom i umetničkom javnom životu.

Međunarodni, srednjoevropski karakter VMTDK-a se obezbeđuje preko učesnika iz svih regiona Karpatske nizije.
Jezik konferencije je mađarski. Manifestacija podstiče kvalitetnu upotrebu i javno korišćenje mađarske stručne terminologije.
Na VMTDK-u svaki autor prezentacije i mentor dobija diplomu.
Kuratorijum na osnovu prikazanih izuzetnih naučnih i umetničkih rezultata predočenih na ranijim VMTDK-ama dodeljuje Kristalnu kuglu, a međunarodni naučni odbor proglašava prvake sekcija.
Za konferenciju se objavljuje trojezični zbornik rezimea.
Konferencija počinje u petak, 26. novembra 2010 g., umetničkim produkcijama, zatim će u subotu ceo dan nastaviti rad u plenumu i sekcijama, a uveče sledi TDK-žurka za sve učesnike.
Povodom toga da je 2010. g. Univerzitet u Novom Sadu predsedavajući Dunavske Rektorske Konferencije, top tema 9. VMTDK-a je DUNAV.

Pravila prijavljivanja
Uslov nastupanja je jedan naučni/umetnički rad (studija, predavanje, produkcija) na mađarskom jeziku, koji se zasniva na samostalnom istraživanju odnosno umetničkoj koncepciji.
Na VMTDK se mogu prijaviti vojvođanski studenti/istraživači mlađi od 26 godina, koji studiraju kući ili u inostranstvu.
U posebnu kategoriju mogu se prijaviti i mladi istraživači između 26-30 godina.
U ograničenom broju možemo primiti učesnike i iz drugih regiona Karpatske nizije.

Sekcije konferencije:

• prirodne nauke
  • prirodno-matematičke nauke
  • tehničke nauke
  • društvene nauke
  • humane nauke
  • umetnosti

Način i uslov prijavljivanja:
REGISTRACIJA: Napravi rezime od pola stranice sa ključnim rečima na mađarskom, srpskom i engleskom jeziku na osnovu ponuđenog modela na sajtu www.vmtdk.edu.rs, nakon toga registruj se i postavi svoje rezimee!
ROK: 10. oktobar 2010.! (Srpski rezime očekujemo samo od vojvođanskih učesnika.)

RAD: TDK-rad možeš postaviti najkasnije do 25. novembra 2010. g. na svom profilu na sajtu (www.vmtdk.edu.rs).
Formalni zahtevi rada: MS Word dokument,  6-16 stranica A4 formata, veličina slova 12, vrsta slova Times New Roman, prored 1,5!
Obavezno je da se ispoštuju formalni parametri!
(Predloženo ime fajla: prezime autora+DOL)

PREZENTACIJA: Usmena prezentacija neka bude od 10-12 minuta, što će propratiti rasprava od 3-5 minuta. Pomoćna oprema za prezentaciju: projektor i laptop.

Adresa:
Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium / Kolegijum za visoko obrazovanje vojvođanskih Mađara
 21000 Novi Sad / Újvidék
 Vojvode Mišića 1.