Početna >
EU trazi sledeću novu zvezdu novinarstva

Nakon dosadašnjeg uspeha Evropska Komisija - Generalni direktorat Evropske Komisije za proširenje po treći put pokreće konkurs za evropsku nagradu za mlade novinare 2010 - EUROPEAN YOUNG JOURNALIST AWARD 2010.

Ideja je da se napravi konkurs za mlade novinare koji bi pisali na temu proširenja EU kako u štampanim medijima tako i u radijskim komentarima i emisijama.

Konkurs je otvoren od 20.oktobra 2009. do 28.februara 2010. godine. Pobednički članci i radijski prilozi će biti objavljeni na web stranici takmičenja a 36 nacionalnih pobednika evropske nagrade za mlade novinare 2009. će u maju biti pozvano da posete Istanbul. Internacionalni žiri će zatim izabrati i 3 najbolja rada u sledećim kategorijama: “Najoriginalniji članak”, Najbolje istraživanje” i “Najbolji novinarski stil” a svaki od tri pobednika će kao nagradu dobiti put u jedan od evropskih glavnih gradova po njihovom izboru.

Dina Mrdjenovic
SuperStar worldwide, Part of Media Consulta Global network
Gospodar Jovanova 36, 11000 Belgrade, Serbia

Konkurs za evropsku nagradu za mlade novinare 2010. je otvoren

Brisel, Oktobar 2009. - Generalni direktorat Evropske komisije za proširenje otvara konkurs za evropsku nagradu za mlade novinare 2010. Nagrada će biti dodeljena najboljim evropskim mladim novinarima, a akcenat će biti na proširenju EU. Ovo takmičenje se održava treći put.

Evropska nagrada za mlade novinare 2010. namenjena je novinarima i studentima žurnalistike, od 17 do 35 godina, s ciljem da prošire svoju viziju. Ovo je prilika da se predstavi proširenje EU sa kreativnog i provokativnog aspekta. Konkurs je otvoren od 20. oktobra 2009. do 28. februara 2010. Građani jedne od zemalja članica, zemalja kandidata, potencijalnih kandidata i Islanda mogu da predaju štampane, internet i radio publikacije objavljene izmedju 1. oktobra 2007. i 28. februara 2010.

U svakoj zemlji koja ucestvuje u takmičenju zvanične sudije će izabrati 36 nacionalnih pobednika. Internacionalni ziri će zatim izabrati 3 najbolja rada u sledećim kategorijama: “Najoriginalniji članak”, “Najbolje istraživanje” i “Najbolji novinarski stil”. Svaki od tri pobednika će kao nagradu dobiti put u jedan od evropskih glavnih gradova po njihovom izboru.

Oli Ren, komesar za proširenje EU, je povodom pokretanja takmičenja izjavio: “Treći konkurs za evropsku nagradu za mlade novinare nastavlja sa nagradjivanjem izuzetnih novinara i daje mogucnost Evropskoj komisiji da razmeni ideje sa obećavajucim mladim novinarima o pitanjima koja se ticu same srzi projekta za prosirenje EU.”

Pobednici konkursa evropske nagrade za mlade novinare 2010. posetiće Istanbul u maju 2010. Istanbul, koji je izabran za jedan od evropskih gradova kulture za 2010. godinu, pruža idealnu lokaciju za pobednike da prošire svoje poglede kroz medjukulturalnu interakciju. Put će se zavrsiti konferencijom gde će se sa vodećim internacionalnim analiticarima razmeniti misljenja o evropskoj kulturi, identitetu i proširenju EU.

Učesnici se mogu prijaviti na konkurs na Web lokaciji: www.EUjournalist-award.eu