Početna > Fakultet > Pravna akta >
Pravilnik o sprovođenju izbora za Studentski parlament Filozofskog fakulteta

Na osnovu člana 81 stav 7 i člana 190 stav 5. Statuta Univerziteta u Novom Sadu, Nastavno-naučno veće Filozofskog fakulteta u Novom Sadu održanoj 16. novembra 2006. godine (izmene i dopune 8. marta 2007. godine) donosi

PRAVILNIK O SPROVOĐENjU IZBORA
ZA STUDENTSKI PARLAMENT FILOZOFSKOG FAKULTETA U NOVOM SADU

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se način i procedura izbora za članove Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Član 2.

Pravo da bira i bude biran za člana Studentskog parlamenta ima svaki redovan student osnovnih studija, diplomskih akademskih studija – master, specijalističkih i doktorskih studija, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i Statutom Univerziteta.
Pravo da biraju i budu birani za člana Studentskog parlamenta imaju i redovni studenti osnovnih i poslediplomskih studija koji su upisali studije po propisima koji su važili do stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju.

Član 3.

Izbor članova Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta održava se svake godine u aprilu najkasnije do 15. u mesecu, tajnim i neposrednim glasanjem.

Član 4.

Studentski parlament Filozofskog fakulteta ima 15 članova.
Članovi Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta se biraju na tajnim i neposrednim izborima koji se organizuju na fakultetu, istovremeno sa izborima za studentski parlament fakulteta, sa posebne liste.

Član 5.

Nastavno naučno veće imenuje Fakultetsku izbornu komisiju na predlog Studentskog parlamenta fakulteta.
Komisija Fakulteta odlučuje većinom od ukupnog broja članova Komisije.

Član 6.

Izbore za Studentski parlament fakulteta raspisuje Nastavno naučno veće Fakulteta.
Odlukom o raspisivanju izbora određuje se broj članova Studentskog parlamenta fakulteta i period u kome se moraju održati izbori. Danom raspisivanja izbora počinju teći rokovi za vršenje izbornih radnji.
Odluka o raspisivanju izbora dostavlja se Studentskom parlamentu Univerziteta.

Član 7.

Izbori za Studentski parlament mogu se održati najranije 28 dana od dana raspisivanja izbora. Od dana raspisivanja izbora do dana predaje kandidatura mora da protekne najmanje 14 dana. Od isticanja liste kandidata do dana održavanja izbora mora da protekne najmanje 14 dana.

Član 8.

Prilikom izbora za Studentski parlament fakulteta, fakultet predstavlja jednu izbornu jedinicu.

Član 9.

Spisak studenata koji vodi studentska služba fakulteta ujedno je i birački spisak. Studentska služba dostavlja overeni spisak studenata fakulteta fakultetskoj izbornoj komisiji najkasnije 7 dana od dana raspisivanja izbora.

Student može izvršiti uvid u birački spisak na Fakultetu.
Ukoliko student smatra da postoje nepravilnosti u biračkom spisku, student ima pravo da podnese prigovor izbornoj komisiji fakulteta, najkasnije 2 dana pre zaključenja spiska. Izborna komisija fakulteta dužna je da donese odluku u roku od 2 dana, a najkasnije do zaključenja spiska.
Birački spisak zaključuje se 7 dana pre održavanja izbora za članove Studentskog parlamenta.
Ispravke biračkog spiska nakon zaključenja moguće su samo na osnovu odluke Univerzitetske izborne komisije.

Član 10.

Izbori za Studentski parlament Univerziteta održavaju se istovremeno sa izborima za studentski parlament fakulteta.
Izbori traju jedan radni dan, u periodu od 8 do 18 časova.

Član 11.

Svaki student glasa lično i u toku održavanja izbora može glasati samo jedanput.

Član 12.

Fakultet štampa glasačke listiće na srpskom jeziku ćiriličnim pismom i na jezicima koji su u službenoj upotrebi u Vojvodini i oni ulaze u ukupan broj glasačkih listića.
Broj glasačkih listića mora biti jednak najmanje polovini od ukupnog broja studenata fakulteta sa pravom glasa.
Glasački listići se overavaju pečatom fakulteta.
Pre početka izbora objavljuje se ukupan broj overenih glasačkih listića i unosi se u zapisnik
.

Član 13.

Glasački listić za članove Studentskog parlamenta Parlamenta sadrži:
- konstataciju da se glasa za članove Studentskog parlamenta Univerziteta sa danom izbora;
- uputstvo za glasanje i način glasanja, kojim se precizira na koji način i za koliko maksimalno kandidata student može da glasa;
- redni broj koji se stavlja ispred imena kandidata;
- ime i prezime kandidata, studijski program i godinu studija

Član 14.

Pre preuzimanja glasačkih listića student saopštava izbornoj komisiji svoje lično ime i prezime. Identitet dokazuje indeksom, studentskom identifikacionom karticom, ličnom kartom, pasošem ili vozačkom dozvolom.
Pri preuzimanju listića student se potpisuje pored svog imena u biračkom spisku, a član izborne komisije zaokružuje broj ispred imena.

Član 15.

Izbori za Studentski parlament mogu imati dva izborna kruga.
Za prvi izborni krug postoji izborni cenzus koji iznosi 10% od ukupnog broja studenata sa pravom glasa na fakultetu. Ukoliko na izbore za Studentski parlament ne izađe potreban broj studenata, izbori se ponavljaju za tačno 7 dana.
Za drugi izborni krug ne postoji izborni cenzus.

Član 16.

Kandidatom za člana Studentskog parlamenta smatraće se onaj kandidat koji prikupi najmanje 50 potpisa studenata.
Kandidatom za člana Studentskog parlamenta smatraće se i onaj kandidat koji je upisan na studijsku grupu na kojoj je upisano do 100 studenata koji prikupi 25 potpisa.

Član 17.

Izbore sprovodi fakultetska izborna komisija.
Fakultetska izborna komisija neposredno sprovodi glasanje na biračkom mestu, prikuplja kandidature, obezbeđuje pravilnost i tajnost glasanja i stara se o održavanju reda na biračkom mestu za vreme glasanja.
Univerzitetska izborna komisija prati i vrši kontrolu izbornog postupka i odlučuje po prigovorima

Član 18.

Kandidature se podnose izbornoj komsiji fakulteta.
Kandidatura sadrži ime i prezime studenta, studijski program, godinu studija i prosečnu ocenu studija, biografiju i spisak sa potpisima podrške kandidaturi.
Izborna komisija fakulteta po prijemu kandidature dostavlja kopiju kandidature Univerzitetskoj izbornoj komisiji.

Član 19.

Podnosiocu kandidature izborna komisija fakulteta izdaje potvrdu o prijemu kandidature sa naznačenim danom i časom.

Član 20.

Po isteku roka za podnošenje kandidatura liste kandidata se dostavljaju Univerzitetskoj izbornoj komisiji i na vidan način se ističu na internet stranici Fakulteta i oglasnoj tabli fakulteta.

Član 21.

Svaki kandidat ima pravo da na prigodan način obavesti studente svog fakulteta o svojoj kandidaturi, svom programu i aktivnostima.
Fakultet je dužan da studentima stavi na raspolaganje materijal u kome su na ravnopravan način predstavljeni svi kandidati.

Član 22.

Po završenom glasanju fakultetska izborna komisija pristupa utvrđivanju rezultata glasanja.
Izborna komisija fakulteta najpre utvrđuje broj neupotrebljenih glasačkih listića i stavlja ih u posebne koverte koje pečati.
Na osnovu biračkog spiska fakultetska izborna komisija utvrđuje broj studenata koji su glasali i potom otvara biračku kutiju.
Važeći listići se odvajaju od nevažećih.
Nevažeći je glasački listić sa koga se ne može utvrditi za koga je birač glasao i onajglasački listić na kom je zaokruženo više od 15 kandidata.
Podaci o broju studenata koji su glasali i broju nevažećih glasačkih listića se unose u zapisnik.

Član 23.

Izborna komisija fakulteta utvrđuje rezultate glasanja i unosi ih u zapisnik.
U zapisnik se unose i eventualne primedbe izborne komisije fakulteta i Univerzitetske izborne komisije.
Zapisnik o radu izborne komisije fakulteta potpisuju svi članovi komisije.
Zapisnik o toku glasanja i utvrđivanju rezultata sačinjava se u tri primerka od kojih jedan zadržava izborna komisija fakulteta, jedan se odmah uručuje Univerzitetskoj izbornoj komisiji, a jedan postavlja na oglasnu tablu fakulteta.

Član 24.

Ukoliko je ukupan broj glasačkih listića u kutiji veći od broja studenata registrovanih da su pristupili glasanju izborna komisija fakulteta je dužna da konstatuje nepravilnost i obavesti Univerzitetsku izbornu komisiju, koja odlučuje o regularnosti izbora.

Član 25.

Rezultate izbora objavljuje fakultetska izborna komisija najkasnije 24 sata od zatvaranja biračkih mesta, na oglasnoj tabli fakulteta i internet stranici Fakulteta.

Član 26.

Prigovor na regularnost izbornog postupka i rezultata izbora može podneti svaki student fakultetskoj izbornoj komisiji u roku od 24 časa od objavljivanja rezultata izbora. Fakultetska izborna komisija je dužna da u roku od 48 sati od isteka roka za podnošenje prigovora odluči po podnetim prigovorima.

Član 27.

Za članove Studentskog parlamenta fakulteta izabrani su oni kandidati koji su osvojili najviše glasova u skladu sa članom 4 ovog Pravilnika.
Ukoliko za poslednji kandidat u okviru kvote ima isti broj glasova sa jednim ili više kandidata pristupa se drugom izbornom krugu. Drugi izborni krug se održava za tačno 7 dana.

Član 28.

Konstitutivnu sednicu Studentskog parlamenta zakazuje predsednik prethodnog saziva Parlamenta, neposredno nakon proglašenja konačnih rezultata izbora.

Član 29.

Izmene i dopune Pravilnika donose se na sednici Nastavno-naučnog veća na kojoj prisustvuju predstavnici studenata, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i Satutuom Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Član 30.

Pravilnik stupa na snagu danom donošenja.

DEKAN
FILOZOFSKOG FAKULTETA
Prof. dr Ljiljana Subotić s.r.

 

 
© 2007. Filozofski fakultet u Novom Sadu