Početna > Fakultet > Pravna akta >
Pravilnik o magistarskim studijama

Na osnovu člana 205 . Statuta Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Savet Fakulteta na sednici održanoj ........ doneo je

P R A V I L N I K
o magistarskim studijama 


I OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim Pravilnikom uređuje se način organizovanja magistarskih studija, trajanje magistarskih studija, uslovi upisa na magistarske studije, pravila magistarskih studija, izvođenje nastave, prijava i odbrana magisterske teze na Filozofskom fakultetu (u daljem tekstu: Fakultet).

II TRAJANJE MAGISTARSKIH STUDIJA

Član 2.

Magistarske studije se organizuju na Fakultetu po odsecima Fakulteta i traju dve školske godine odnosno četiri semestra.

Odluku o organizovanju ili obustavljanju magistarskih studija za svaki odsek pojedinačno donosi Nastavno-naučno veće Fakulteta (u daljem tekstu: Veće Fakulteta) na predlog odseka. Odluka se donosi pre početka svake školske godine.

Nastavnim planom i programom magistarskih studija utvrđuju se, po odsecima, tematske celine iz kojih će se organizovati magistarske studije.

Veće Fakulteta, na predlog odseka donosi nastavni plan magistarskih studija uz saglasnost Univerziteta, a nastavni program magistarskih studija donosi Nastavno-naučno veće Fakulteta..

III UPIS NA MAGISTARSKE STUDIJE

Član 3.

Prvu godinu magistarskih studija može upisati lice koje ima visoko obrazovanje i opšti uspeh najmanje 8 (osam) na osnovnim studijama iz struka za koje se organizuju magistarske studije.

Lice koje je na osnovnim studijama ostvarilo prosečnu ocenu manju od 8 (osam) može se upisati na magistarske studije pod uslovom da položi kvalifikacioni ispit iz dve discipline uže naučne oblasti od značaja za upis na odgovarajuće studije, sa najmanjom ocenom 8 (osam).

Na predlog odseka Veće Fakulteta može odobriti upis i licu koje ima visoko obrazovanje i stručni naziv iz drugih oblasti nauka za koje Fakultet nije matičan, po uislovom da položi kvalifikacioni ispit.

Kvalifikacioni ispiti se polažu iz predmeta uže naučne oblasti koje utvrdi odgovarajući odsek.

Član 4.

Strani državljanin se može upisati na magistarske studije pod uslovima utvrđenim Statutom Fakulteta i ako položi ispit iz jezika na kojem se odvija nastava.
Proveru znanja jezika obavlja posebna tročlana komisija na odgovorajućem Odseku.

Član 5.

Fakultet raspisuje Konkurs za upis studenata na magistarske studije na predlog odseka za svaku školsku godinu.
Veće Fakulteta donosi odluku o raspisivanju konkursa.

Konkurs sadrži:
- broj studenata koji se mogu upisati na magistarske studije na svaku studijsku grupu
- vrstu visokog obrazovanja kao uslov za upis određenih programa magistarskih studija
- visinu školarine i
- uslove za upis stranih državljana.

IV PRAVILA MAGISTARSKIH STUDIJA

Član 6.

Student magistarskih studija ima pravo da završi studije po započetom nastavnom planu i programu u toku od 5 godina od upisa na studije.
Po iskeku ovog roka student nastavlja studije po novom nastavnom planu i programu u svojstvu samofinansirajućeg studenta.

Član 7.

Student je u obavezi da obavi sve predispitne obaveze utvrđene nastavnim planom i programom.

Član 8.

Upisom u IV semestar student stiče pravo da predloži temu magistarske teze.

Član 9.

Student koji u roku od tri godine po odslušanom IV semestru ne položi ispite predviđene nastavnim planom i programom po kojem je upisao studije prelazi na najnoviji nastavni plan i program odnosno utvrđuje mu se razlika ipita koje je u obavezi da položi.
Odluku o priznavanju već položenih ispita i razlici ispita donosi odsek na lični zahtev studenta.

Član 10.

Student koji je prijavio magistrsku tezu, a nije u roku od tri godine položio predviđene ispite nastavnim planom i programom po kojem je upisao studije gubi pravo na predloženu temu magistarske teze.

Član 11.

Student koji je za vreme magistarskih studija upućen na odsluženje odnono dosluženje vojnog roka, studentu koji je zbog bolesti bio sprečen da studira, student koji je upućen na stručnu praksu u zemlji ili inostrasnstvu u trajanju od najmanje jednog semestra, studentu roditelju deteta do godinu dana života i studentkinji za vreme trudnoće miruju prava i obaveze.

Student kome miruju prava i obaveze može polagati ispite iz nastavnih predmeta za koje je ispunio obaveze utvrđene programom studija.

Član 12.

Student upisan na magistarske studije na drugom fakultetu može nastaviti studije na ovom Fakultetu, na lični zahtev, ako mu status studenta nije prestao, tako što će se upisati na odgovarajuću godinu studija u skladu sa nastavnim planom i programom odgovarajućeg smera na koji se upisuje u statusu samofinansrajuđeg studenta.

Odluku o upisu donosi dekan na predlog odseka.
Student ne može prijaviti magistarsku tezu ako nije bio upisan najmanje na drugu godinu magistarskih studija na ovom fakultetu.

V IZVOĐENJE NASTAVE NA MAGISTARSKIM STUDIJAMA

Član 13.

Nastava na magistarskim studijama se ostvaruje: predavanjima, seminarima, konsultacijama, stručnom praksom i mentorskim radom, po naučnim oblastima odn. nastavnim predmetima, utvrđenim nastavnim planom i programom magistarskih studija.

O obliku u kome će se organizovati nastava po pojedinim odsecima odlučuje Veće Fakulteta na predlog odseka.
Ako se upiše manje od 10 (deset) studenata nastava se odvija na način predviđen nastavnim planom i programom.
Ako se upiše viće od 10 (deset) studenata nastava se organizuje na svim predmetima predviđenim nastavnim planom i programom.

Po odluci Nastavno-naučnog veća Fakulteta, profesor u penziji može učestvovati u izvođenju predavanja na magistarskim studijama i ocenjivati studente na ispitima iz tih studija.
Na predlog odseka istaknuti naučnik i stručnjak može učestvovati u ostvarivanju dela nastave po odobrenju Nastavno-naučnog veća Fakulteta.

Član 14.

U cilju proučavanja pitanja iz oblasti magistarskih studija i stalnog praćenja, organizovanja, koordinacije i drugih operativnih poslova u vezi sa magistarskim studijama dekan Fakulteta, na predlog odseka, imenuje Koordinacioni odbor za magistarske studije.
Prodekan za nastavu je po svojoj funkciji član Koordinacionog odbora.

VI PRIJAVA I ODBRANA MAGISTARSKE TEZE

Član 15.

Temu za magistarsku tezu predlaže student iz predmeta uže struke uz saglasnost profesora.
Student može braniti magistarsku tezu u roku od tri godine od dana odobravanja teme magistarske teze.
Na zahtev studenta, Veće Fakulteta može odobriti produženje roka za odbranu magistarske teze, ali ne duže od godinu dana, ako proceni da su razlozi za to produženje opravdani.
Po isteku toga roka tema se smatra slobodnom.

Član 16.

Predloženu temu za magistarsku tezu student dostavlja Sekretarijatu Fakulteta sa molbom za ocenu podobnosti teme i kandidata.
Predlog teme za magistarsku tezu sadrži problem koji se istražuje, stepen dosadašnje straženosti, metod i očekivane rezultate.
Sekretarijat Fakulteta dostavlja predlog teme za magistasku tezu Veću Fakulteta.
Veće Fakulteta nakon dostavljenog predloga teme magistarske teze, obrazuje Komisiju za ocenu podobnosti teme i kandidata na predlog odseka.
Komisija se sastaoji od najmanje tri nastavnika i istraživača u odgovarajućem naučnom zvanju, od kojih najmanje jedan nije u radnom odnosu na Fakultetu.

Član 17.

Komisija iz člana 16. ovog Pravilnika daje mišljenje o podobnosti teme magistarske teze i kandidata u roku od 45 dana od dana imenovanja i dostavlja ga Veću Fakulteta.
Komisija ocenjuje da li su predložena teme i problemi koje kandidat namerava da istraži takvi da mogu predstavljati prilog nauci, i predlaže studentu mentora iz reda profesora.
Veće Fakulteta na osnovu izveštaja Komisije odobrava temu i određuje studentu mentora iz reda nastavnika Fakulteta na predlog odseka.

Član 18.

Student uz saglasnost mentora može zatražiti promenu odobrene teme za magistarsku tezu, ako je promena teme u skladu sa programom magistarskih studija koje je student pohađao, Veću Fakulteta.
Zahtev za promenu teme magistarske teze mora biti obrazložen.

Član 19.

Student može predložiti Veću Fakulteta promenu mentora, ako smatra da sa mentorom nije postigao odgovarajuću saradnju u vezi sa izradom teze.
Veće Fakulteta će, po pribavljenom mišljenju odgovarajućeg odseka, odlučiti o zahtevu za promenu mentora i imenovati, na predlog odseka, novog mentora.

Član 20.

Mentor ima pravo da zatraži da bude oslobođen obaveze mentorstva, ako u toku rada sa studentom dođe do nesaglasnosti oko izrade teze.

Član 21.

Student stiče pravo da preda magistarsku tezu nakon položenih ispita predviđenih nastavnim planom i programom studija.
Magistarska teza se predaje nadležnoj službi Fakulteta u 6 (šest) primeraka.

Član 22.

Po prijemu magistarske teze, Veće Fakulteta na predlog odseka, imenuje Komisiju za ocenu i odbranu magistarske teze, najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema magistarske teze.

Komisija za ocenu i odbranu magistarske teze se sastoji od najmanje tri nastavnika i istra ž ivača u odgovarajućem naučnom zvanju, od kojih najmanje jedan nije u radnom odnosu na Fakultetu.

Član 23.

Student može podneti Veću Fakulteta obrazložen zahtev da se komisija za ocenu i odbrnu magistarske teze u celini ili pojedini njeni članovi razreše ako posumnja u rad komisije ili pojedinog njenog člana.
Veće Fakulteta odlučuje o zahtevu studenta u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva, po pribavljenom mišljenju odseka.

Član 24.

Ako komisija za ocenu i odbranu magistarske teze oceni da magistarska teza nije rezultat samostalnog rada studenta ili da se tim radom ne sistematizuju postojeća naučna znanja, niti daje teza doprinos novim naučnim saznanjima, vratiće magistarsku tezu na doradu sa navedenim primedbama i uputstvima.
Rok za doradu odnosno preradu magistarske teze ne može biti duži od šest meseci, po isteku toga roka teza se smatra ne usvojenom.

Član 25.

Komisija za ocenu i odbranu magistarske teze je dužna da izveštaj o oceni magistarske teze dostavi Veću Fakulteta najkasnije u roku od 45 dana od imenovanja.
Ako komisija ne dostavi izveštaj o oceni magistarske teze u predviđenom roku, Komisija je u obavezi da dekanu Fakulteta dostavi pismeno obrazloženje odnosno razloge zbog kojih je prekoračen rok iz stava 1. ovog člana.
Dekanu se daje pravo da na predlog odseka produži rok za dostavljanje izveštaja.
Ukoliko postoje različita mišljenja o vrednosti teze Veće Fakulteta će doneti odluku o proširenju sastava komisije za dva člana, na predlog odseka. Tako formirana komisija donosi odluku većinom glasova.

Član 26.

Datum odbrane magistarske teze određuje predsednik komisije za ocenu i odbranu magistarske teze u dogovoru sa dekanom Fakulteta i studentom.

Magistarsku tezu i izveštaj Komisije Fakultet će učiniti dostupnim javnosti najmanje 30 danaa pre javne odbrane tako što će na oglasnoj tabli Fakulteta objaviti ime studenta, naziv teme magistarske teze, vreme i mesto odbrane, sa napomenom da se teza može dobiti na uvid u biblioteci Fakulteta.

Član 27.

Po isteku roka na koji se magistarska teza stavlja javnosti na uvid pristupa se javnoj odbrani.

Član 28.

Student može podneti zahtev za odlaganje roka za odbranu magistarske teze iz opravdanih razloga. Opravdanost razloga ceni komisija za ocenu i odbranu magistarske teze.

Član 29.

Kada student ne pristupi odbrani magistarske teze iz opravdanih razloga predsednik komisije će u dogovoru sa dekanom i studentom utvrditi novi datum odbrane magistarske teze.

Ako student ne pristupi odbrani magistarske teze, a u roku od 30 (trideset) dana ne opravda izostanak, Komisija će sačiniti izveštaj u kojem će konstatovati da je student odustao od odbrane i da ne može više pristupiti odobreni ove magistarske teze.
Tema magistarske teze se proglašava slobodnom.

Član 30.

Prigovore podnete na magistarsku tezu u propisanom roku iznosi komisija u toku odbrane magistarske teze. Odgovore na prigovore javno obrazlažu članovi komisije i student.

Član 31.

O toku odbrane magistarske teze vodi se zapisnik, koji potpisuju članovi Komisije.
Zapisnik o odbrani magistarske teze usvaja Veće Fakulteta.

Član 32.

Studentu koji je odbranio magistarsku tezu Fakultet izdaje diplomu o stečenom akademskom nazivu magistra nauka iz odgovarajuće oblasti.

VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 33.

Studenti koji su položili predviđene ispite, a nisu prijavili magistarsku tezu u obavezi su da u roku od tri godine prijave i odbrane magistarsku tezu rok za prijavu i odbranu počinje da teče počev od školske 2002/2003. godine.

Član 34.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na oglasnoj tabli Fakulteta.

Član 35.

Danom donošenja ovog Pravilnika prestaje da važi Pravilnik o magistarskim studijama Filozofskog fakulteta donet 5. 3. 1999. godine.

P R E D S E D N I K
SAVETA FAKULTETA
Prof. dr Milenko Perović

Novi Sad, 2003.

 

 
© 2007. Filozofski fakultet u Novom Sadu