Početna > Fakultet > Pravna akta >
Pravilnik o godišnjim nagradama za 'životno delo' Udruženja univerzitetskih nastavnika i naučnika Vojvodine u Novom Sadu

Član 1.

Ovim Pravilnikom se utvrđuju kriterijumi, postupak i načini dodeljivanja Godišnjih nagrada za 'životno delo' Udruženja univerzitetskih nastavnika i naučnika Vojvodine u Novom Sadu (u daljem tekstu: UUNNV)

Član 2.

Godišnju nagradu za 'životno delo' UUNNV čine: zlatna plaketa (u pisanoj formi); reljefna medalja i određeni novčani iznos.

Član 3.

Nagrada za 'životno delo' UUNNV se dodeljuje svake godine za izuzetne rezultate postignute u obrazovno-pedagoškom radu.

Član 4.

Blaži kriterijumi za dodeljivanje Godišnje nagrade za 'životno delo' UUNNV su:

1. Rezultati obrazovno-pedagoškog rada:
- Rad na usavršavanju nastavnog procesa, osavremenjavanju nastavnih planova i programa
- Rad na uvođenju novih metoda u nastavu, uvođenje novih smerova i predmeta u redovnu i poslediplomsku nastavu (specijalističke, magistarske i doktorske studije) u cilju usklađivanja sa inovacijama znanja i nastavnim procesima u svetu
- Rad na osavremenjivanju materijalne baze za obavljanje nastave
- Stručna pomoć pri edukovanju nastavnog kadra
- Nastava na drugim fakultetima u zemlji i inostranstvu
- Ostvarenja na polju udžbeničke literature: udžbenika, skripti, praktikuma, zbirki zadataka, tekstova, atlasa itd., za redovne i magistarske studije.

2. Rezultati naučno-istraživačkog rada
- Broj i kvalitet naučno-istraživačkih radova
- Rukovođenje naučno-istraživačkim projektima
- Indeks kompetencije
- Citiranost u zemlji i inostranstvu

3. Medalje, plakete i druga priznanja za pedagoški i naučni rad.

Član 5.

Godišnja nagrada za 'životno delo' UUNNV u Novom Sadu se dodeljuje pojedincima za postignute lične rezultate, a može se dodeliti jednom kandidatu samo jedanput.
Nagrada se dodeljuje kandidatima koji su stariji od 60 godina, odnosno koji su pri kraju svog aktivnog nastavno-pedagoškog i naučno-istraživačkog rada.

Član 6.

Svake godine se dodeljuje po 5 (pet) godišnjih nagrada za 'životno delo' i to na osnovu naučnih destinacija po Poljima koje je utvrdio Nacionalni savet (Zakon o visokom obrazovanju član 27.):
- Prirodno-matematičke nauke i umetnost (jedna nagrada)
- Tehničko-tehnološke nauke po dve nagrade (jedna za biotehničke i jedna nagrada za tehničke nauke)
- Društveno-humanističke nauke (jedna nagrada)
- Medicinske nauke (jedna nagrada)

Član 7.

Konkurs za godišnju nagradu za 'životno delo' UUNNV se objavljuje svake godine krajem meseca februara, a ostaje otvoren mesec dana.
Konkurs se dostavlja organizacionim jedinicama: sekcijama, fakultetima, samostalnim naučno-istraživačkim institutima i drugim naučnim jedinicama članicama UUNNV.

Član 8.

Konkurs za godišnju nagradu 'životno delo' mogu podneti sledeće institucije:
- Nastavno-naučna veća fakulteta
- Nastavna veća samostalnih naučno-istraživačkih instituta
- Upravni odbor UUNNV u Novom Sadu

Član 9.

Predlog kandidata od strane predlagača mora da sadrži obrazloženje za koje naučno polje se kandidat predlaže s tim da je takav predlog utemeljen na osnovu naučnih destinacija po Poljima koje je utvrdio Nacionalni savet (Zakon o visokom obrazovanju član 27.).
Institucije koje predlažu kandidate dužne su da predlažu samo po jednog kandidata iz odgovarajućeg naučnog Polja.

Član 10.

Predlog za dodeljivanje Godišnje nagrade za 'životno delo' se predaje u pisanom obliku, a mora da sadrži:
- Biografiju kandidata
- Spisak ostvarenih rezultata po kriterijumu iz člana 4
- Obrazloženje predloga
- Ostale podatke i činjenice relativne za donošenje konačne odluke
Uz predlog se prilažu i primerci ostvarenih rezultata rada navedeni u predlogu.

Član 11.

Svi prispeli predlozi za dodeljivanje Godišnje nagrade za 'životno delo' su dostupni javnosti i mogu se pregledati u prostorijama UUNNV u Novom Sadu, u trajanju od mesec dana po završetku roka za podnošenje prijava.
Eventualne primedbe se dostavljaju Komisijama (po naučnim poljima).

Član 12.

Za svako od 5 (pet) naučnih Polja (iz člana 6) postoje Komisije od 5-7 članova koje imenuje UO UUNNV. Predsednika komisije imenuju članovi na svom prvom sastanku.

Član 13.

Izborni postupak se mora okončati najkasnije 3 (tri) meseca nakon završetka konkursa, a odluka UO UUNNV je konačna.
Ukoliko komisija ne formuliše svoj predlog i odluku u roku određenom u stavu 1 ovog člana, UO UUNNV samostalno donosi odluku.

Član 14.

Godišnja nagrada za 'životno delo' se dodeljuje na Svečanoj akademiji koja se tim povodom organizuje.

Član 15.

Ovaj pravilnik stupa na snagu sa danom donošenja na UO UUNNV.

Upravni odbor
Udruženja UUNNV u Novom Sadu