Početna > Fakultet > Pravna akta >
Pravilnik o autorskim delima studenata

Na osnovu člana 75 Statuta Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Nastavno-naučno veće Fakulteta na sednici održanoj dana 18.12.2009. godine donosi sledeći

P R A V I L N I K
O AUTORSKIM DELIMA STUDENATA

Član 1.

Ovim Pravilnikom urediće se oblast autorskih dela nastalih u procesa nastave i izrade stručnih radova u okviru studijskog programa od strane studenata Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (u daljem tekstu Fakultet).

Član 2.

Autorskim delom smatra se svaka originalna duhovna tvorevina izražena u određenoj formi bez obzira na njenu umetničku, naučnu ili drugu vrednost, a u okviru rada studenata mogu nastati kao pisana dela, govorna dela, dramska, dramsko-muzička, koreografska i pantomimska dela, dela koja potiču iz folklora, filmska dela, kao i druga dela koja ispunjavaju uslove iz Zakona o autorskim i srodnim pravima.

Član 3.

Studenti u svom radu nisu samostalni, te u okviru nastanka bilo kog autorskog dela studenta učestvuju zaposleni – nastavno osoblje na Fakultetu koje u okviru svog radnog mesta putem mentorskog ili drugog oblika rada i stručne pomoći učestvuje u nastanku autorskog dela studenta. Shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ovaj rad nastavnog osoblja i na ovaj način nastalog koautorskog dela ima se smatrati autorskim delom stvorenim u radnom odnosu.

Član 4.

Autorsko delo nastalo u procesu nastave i izrade stručnih radova u okviru studijskog programa od strane studenata Filozofskog fakulteta u Novom Sadu ima se smatrati koautorskim delom studenta i nastavnika koji je u nastanku autorskog dela učestvovao, te se oni imaju smatrati koautorima sa jednakim učešćem u autorskom delu koje je nastalo.

Član 5.

Filozofski fakultet kao Poslodavac i student isključivi su nosioci imovinskih prava na autorskom delu koje je nastalo na način utvrđen ovim Pravilnikom. Imovinska prava Fakulteta i studenta se utvrđuju u jednakoj srazmeri. Imovinska prava Fakultet ima u roku od 5 godina od dana nastanka autorskog dela, te nakon tog perioda sva imovinska prava na autorskom delu ima student i nastavnik koji se shodno ovom Pravilniku ima smatrati koautorom.

Član 6.

U okviru naknade za korišćenje autorskog dela koja pripada Fakultetu na način i pod uslovima utvrđenim ovim Pravilnikom, nastavnik koji se smatra koautorom, ima pravo na 20% od naknade koju za korišćenje autorskog dela ostvari Fakultet.

Član 7.

U periodu od 5 godina od dana nastanka autorskog dela Fakultet i student se sporazumevaju o načinu na koje će delo biti objavljeno i korišćeno, te je za objavljivanje i korišćenje autorskog dela potrebna obostrana saglasnost. Izuzetno od ovako utvrđenog načina korišćenja i objavljivanja autorskog dela, ovo se ne odnosi na objavljivanje i korišćenje autorskog dela u okviru sprovođenja nastavnih aktivnosti i obaveza, te u slučaju ispunjavanja zakonskih obaveza u smislu dostupnosti autorskog dela nastalih u okviru studiranja (bilo da je ova obaveza ustanovljena u štampanoj, elektronskoj ili bilo kojoj drugoj formi).

Član 8.

Pri objavljivanju ili korišćenju autorskog dela obavezno je navesti imena koautora (studenta i nastavnika), kao i činjenicu da je autorsko delo nastalo u okviru studiranja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.

Član 9.

Ukoliko je autorsko delo računarski program, Fakultet je trajni nosilac imovinskih prava koja bi pripadala nastavniku koji je koautor autorskog dela.

Član 10.

O nastanku autorskog dela nastavnik i student su dužni obavestiti Šefa odseka na kome je nastalo autorsko delo u roku od najviše 30 dana od dana nastanka autorskog dela.

Član 11.

Predlog za objavljivanje i korišćenje autorskog dela koautori (studenti i nastavnik) dostavljaju Šefu odseka koji o tome obaveštava Dekana. Po prijemu ovog obaveštenja, Dekan formira komisiju od tri člana koju sačinjavaju zaposleni iz redova nastavnika i to sa Odseka na kome je autorsko delo nastalo, te ova Komisija nakon uvida u autorsko delo i predložen način njegovog iskorišćavanja dostavlja Dekanu zaključak kojim se preporučuje način iskorišćavanja autorskog dela u skladu sa Zakonom i ovim Pravilnikom. Konačnu odluku o načinu iskorišćavanja autorskog dela donosi Dekan.

Član 12.

Fakultet će ustanoviti i voditi urednu evidenciju ovako nastalih autorskih dela, kao i načina korišćenja autorskog dela.

Član 13.

Ukoliko dođe do objavljivanja i korišćenja autorskog dela suprotno odredbama ovog Pravilnika, koautor koji je to učinio dužan je nadoknaditi Fakultetu štetu koju usled toga Fakultet trpi.

Član 14.

Ovaj Pravilnik se ne odnosi na studente doktorskih studija i izradu doktorskih radova koji su originalna autorska tvorevina i na kojima ovaj student ima isključiva autorska prava.

Član 15.

Ovaj Pravilnik ima se objaviti na oglasnoj tabli Fakulteta i na internet stranici Fakulteta i stupa na snagu po proteku roka od 8 dana od objavljivanja.

DEKAN FILOZOFSKOG FAKULTETA
Prof. dr Ljiljana Subotić