Početna > Fakultet > Pravna akta >
Pravilnik o polaganju ispita

Na osnovu čl. 205. Statuta Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Savet Fakulteta na sednici održanoj dana 1.4.2003. godine donosi

PRAVILNIK O POLAGANJU ISPITA

Član 1.

U toku redovne nastave i nakon obavljene nastave nastavnici i saradnici Fakulteta imaju pravo i dužnost da obavljaju proveru znanja studenata. Način provere znanja može biti kolokvijum, usmeni ispit, pismeni ispit i kombinacija ovakvih provera znanja (kolokvijum, pismeni deo, usmeni deo ispita), u skladu s planom studija.
Student je obavezan da polaže ispit po delovima prema redosledu utvrđenom nastavnim planom.
Pravilnik o polaganju ispita na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu (u daljem tekstu: Pravilnik) reguliše oblike, način, postupak, vreme i druga pitanja iz oblasti provere znanja studenata putem ispita.

Član 2.

Posle odslušanih predavanja, obavljenih vežbi, položenih kolokvijuma i priloženih seminarskih radova ukoliko su predviđeni planom i programom studija, ako je overio odgovarajući semestar, ako je njegova prijava priložena uz zapisnik o polaganju ispita i ako ima studentsku knjižicu (indeks), student može da pristupi polaganju ispita.

Član 3.

Usmeni ispit ili usmeni deo ispita polaže se usmeno.
Trajanje usmenog ispita ili usmenog dela ispita ograničava se na 60 minuta po kandidatu.

Član 4.

Za pismene ispite, uključujući i one koji se polažu putem testa, vreme trajanja ispita ograničava se na 3 sata, a za pismeni deo diplomskog ispita, ukoliko je on predviđen nastavnim planom, na 4 sata.
Za ispite i kolokvijume koji se polažu samo pismeno, broj pitanja, način bodovanja i ocenjivanja testa i spisak pomoćnih sredstava objavljuju se unapred, a najkasnije prilikom zakazivanja ispita na oglasnoj tabli.

Član 5.

Ako se ispit sastoji iz kolokvijuma, pismenog i usmenog dela, student koji ne položi kolokvijum i pismeni deo ispita ne može polagati usmeni deo ispita.
Ako student položi pismeni deo ispita, ocena se evidentira u ispitnoj knjizi, a u ispitnoj prijavi evidentira se samo položen ispit.

Član 6.

Rezultati pismenog dela ispita objavljuju se najkasnije pet dana od dana održavanja ispita. Položeni pismeni deo ispita priznaje se studentu i za naredni redovni ispitni rok.
Pismeni radovi sa pismenog dela ispita ili sa pismenog ispita, kao i testovi popunjeni na ispitu, posle ocenjivanja i objavljivanja rezultata moraju da budu u celosti dati na uvid studentu koji je ispit polagao, bez obzira da li je pao ili položio, a nastavnici i saradnici pritom su dužni da pruže i potrebna objašnjenja.
Nastavnik je dužan da dostavi rezultate ispita (zapisnik sa polaganja ispita i ispitne prijave) nadležnoj službi Fakulteta u roku od 5 (pet) dana od dana obavljenog ispita.

Član 7.

Diplomski ispit se obavlja u skladu sa nastavnim planom i programom.
Student može pristupiti polaganju diplomskog ispita nakon položenih svih ispita i drugih pred diplomskih obaveza.
Ako diplomski ispit sadrži izradu diplomskog rada, tema rada daje se studentu nakon svih položenih ispita iz III godine studija.
Diplomski ispit se polaže pred komisijom od tri člana, od kojih su najmanje dva u zvanju nastavnika.

Član 8.

Vreme polaganja ispita po grupama, sa imenima studenata koji su ispit prijavili i imenima ispitivača, određuje Katedra u dogovoru sa studentskom službom i objavljuje na oglasnoj tabli najmanje 5 dana pre polaganja ispita.
Mesto polaganja ispita određuje se na dan ispita.
Ispiti se moraju održati unapred određenog dana. Ispit mora da počne u zakazano vreme.
Ispit se izuzetno može odložiti samo iz opravdanih razloga, samo u dogovoru nastavnika i studenta i to najkasnije do poslednjeg dana ispitnog roka. Za odloženi ispit važe sve odredbe ovog Pravilnika, uključujući i odredbe o obaveznoj javnosti ispita.
Ispiti se održavaju isključivo u za to određenim prostorijama fakulteta.

Član 9.

Ispit se polaže javno. Javnost ispita koji se polaže pred jednim nastavnikom obezbeđuje se prisustvom studenata.
Kada nije mogućno obezbediti prisustvo više studenata, neophodno je da ispitu prisustvuje još jedan nastavnik ili saradnik sa katedre. Kada nije mogućno obezbediti prisustvo ni studenata ni nastavnika, ispit se odlaže dok se ne obezbede uslovi iz stava 2. ovog člana.

Član 10.

U jednom danu student može da polaže samo jedan ispit ili kolokvijum.
Ukoliko po rasporedu treba da polaže dva ispita u istom danu, odnosno dva kolokvijuma student ima pravo da jedan od ispita, odnosno kolokvijuma odloži u dogovoru sa predmetnim nastavnikom ili sa šefom Odseka.

Član 11.

Ako student ne dođe u vreme zakazano za ispit, smatra se da je odustao od polaganja ispita.
Ispit je započet saopštavanjem ispitnog pitanja ili posle zadate teme.
Ako student u toku trajanja ispita sam prekine polaganje ispita, smatra se da nije položio ispit.
Na ispitu student može koristiti pomoćna sredstva koja odredi Odsek ili Katedra.
Student koji se na ispitu nedozvoljeno koristi udžbenicima, tekstovima, beleškama, tuđim radom i savetima, udaljuje se sa ispita i daje mu se nedovoljna ocena.

Član 12.

Uspeh studenta na ispitu izražava se ocenom od 5 (pet) do 10 (deset). Najniža prelazna ocena je 6 (šest).
Pri utvrđivanju ocene na ispitu uzima se u obzir i rezultat studenta postignut na vežbama, kolokvijumima, seminarima, u naučno-istraživačkom radu i drugim oblicima nastave.
Ocenu daje nastavnik, odnosno ispitna komisija.
Pozitivna ocena upisuje se u indeks, ispitnu prijavu, zapisnik o polaganju ispita i knjigu ispita. Ocena 5 (pet) se ne upisuje u indeks i u matičnu knjigu studenata.
Nastavnik ocenjuje studenta i upisuje završnu ocenu neposredno po obavljenom ispitu, u prisustvu studenta koji je ispit polagao i studenata koji su ispitu prisustvovali. Nastavnik je dužan da javno saopšti rezultate ispita.

Član 13.

Student nezadovoljan dobijenom pozitivnom ocenom ima pravo da poništi ocenu i ponovo polaže ispit u istom ispitnom roku.
Student je dužan da podnese pismeni zahtev za poništenje ispita Dekanu Fakulteta u roku od 24 sata od dana polaganja ispita.
Rešenje o poništavanju pozitivne ocene donosi Dekan u roku od 48 sati.

Član 14.

Posle tri neuspešna polaganja istog ispita, student ispit polaže uz naknadu troškova.
Student može da traži da polaže ispit iz stava 1. ovog člana pred komisijom koju imenuje dekan, u skladu sa Statutom fakulteta.
I predmetni nastavnik koji treba da ispita studenta posle 3 ili više neuspešnih polaganja može da traži da se ispit iz stava 1. ovog člana obavi pred komisijom, koju u tom slučaju formira šef katedre. Nastavnik koji je dotle ispitivao studenta može da bude član komisije.

Član 15.

Sve Katedre (predmeti) vode posebnu knjigu provere znanja (ispitnu knjigu) u koju se upisuju: podaci o studentu (ime i prezime, broj indeksa), ime i prezime ispitivača i članova ispitne komisije, datum polaganja ispita, način provere znanja, pitanja na koja je student odgovarao, završna ocena i potpis ispitivača i članove ispitne komisije.
Nastavnik može da traži da bude izuzet sa određenog ispita. Molba sa obrazloženjem upućuje se šefu katedre, koji donosi rešenje.

Član 16.

Nastavnici i saradnici su dužni da se striktno pridržavaju Pravilnika. Nepridržavanje postupka koji je dat u Pravilniku daje studentu pravo žalbe, koju podnosi dekanu u roku od 48 sati po polaganju ispita.
Dekan ili lice koje on ovlasti ispituje navode iz žalbe i donosi odluku u skladu sa odredbama Zakona, Statuta i ovog Pravilnika u dogovoru sa šefom Odseka i predmetnim nastavnikom u roku od 48 sati po podnošenju žalbe.

Član 17.

Studenti su dužni da se striktno pridržavaju Pravilnika, kao i opštih odredbi Statuta i Zakona o univerzitetu koje se tiču postupaka i ponašanja u toku nastave i provere znanja.
U slučaju očiglednog kršenja neke od ovih odredbi, a posebno u slučaju pokušaja polaganja ispita za drugu osobu, u slučaju korišćenja nedozvoljenih pomoćnih sredstava u toku ispita (nedozvoljenih podsetnika, nedozvoljenih sredstava komunikacije, prepisivanja od drugoga i sl.) ili u slučaju ometanja normalnog toka ispita, naročito kada je to na štetu drugih studenata, nastavnik ima pravo i dužan je da studenta, po pravilu - posle jedne opomene, udalji sa ispita.
Student koji smatra da je oštećen ovakvom odlukom, ima pravo žalbe dekanu u roku od 3 dana od polaganja ispita. Dekan donosi rešenje u roku od 5 dana, poštujući odgovarajuće odredbe Zakona i Statuta.

Član 18.

Nastavnici i saradnici, kao i katedre, dužni su da permanentno prate i svestrano analiziraju ukupne rezultate ispita na odgovarajućem predmetu, kao i rezultate koji se postižu na ispitima kod svakog pojedinog ispitivača, i da redovno predlažu i preduzimaju odgovarajuće mere za poboljšanje i unapređenje sistema provere znanja studenata.
Studenti imaju pravo i dužnost da svojim predlozima učestvuju u ovom procesu i da daju svoj doprinos preko svojih predstavnika u Većima fakulteta ili u direktnoj komunikaciji sa katedrama.

Član 19.

Pravilnik o polaganju ispita na Filozofskom fakultetu donosi Savet fakulteta, na predlog Nastavno-naučnog veća Fakulteta.

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 20.

Ovaj pravilnik stupa na snagu danom objavljivanja na oglasnoj tabli Fakulteta.

PREDSEDNIK SAVETA
FAKULTETA
Prof. dr Milenko Perović, s.r.

Novi Sad, 2003.

 
© 2007. Filozofski fakultet u Novom Sadu